SGK ile özel hastanelerin fatura trafiği karıştı

Trafik kazalarının acil servislerde ortaya çıkardığı tedavi faturaları SGK ile özel hastaneler arasında sorun yarattı. Henüz 1 aylık uygulamaya göre, SGK masrafları karşılaşamazken, hastanelere gösterilen adres trafik sigortası; orada da mahkeme süreci sıkıntı yaratıyor.

Haberler - NTV Haber 21.05.2009 - 19:38

SGK ile özel hastanelerin fatura trafiği karıştı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, trafik kazası nedeniyle hastanelerin acil servisine başvuran hastaların tedavi masraflarını ödememe kararı alması, yasa gereği trafik kazası nedeniyle gelen hastaları sosyal güvencesi ne olursa olsun kabul etmek zorunda olan özel hastanelerde rahatsızlık yarattı.

Hastanelere ödeme adresi olarak da zorunlu trafik sigortaları gösterilirken, bu konuda da ciddi sıkıntılar yaşandığı kaydedildi.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, "Bu aralar trafik kazası geçirmeyin... SGK'ya fatura edemediğimiz için zorunlu trafik sigortasına fatura ediyoruz. Onlar da, ‘kusur oranı belirlensin’ diyor. Bunu mahkeme belirleyecek ve o da 2 yıl sürüyor. Bu süre sonunda kusurlu olan belirlenince ne olacak? Karşı taraflı kusurluysa ne olacak, o kadar bedeli kim ödeyecek? Milyonlarca YT’lelik fatura, özel sağlık sektörünün elinde kaldı ve geçmiş dönem faturaları iade edilmeye başlandı" ifadelerini kullandı.

SGK: ZAMAN TANINMALI

Uygulamanın yeni başladığını belirten ve sürece biraz zaman tanınmasını isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa Kuruca ise, "SGK genelge yayınladı ve fondan alınmasını söyledi. Öncelik vatandaşın hizmeti alması. Eğer birikmiş sigorta fonu kaynağı ihtiyacı karşılamazsa, SGK derhal tedavi giderlerini karşılayacaktır. Şu anki yaşananları endişe olarak niteliyoruz. Zaman içinde aksaklık olursa çözeceğiz" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...