'Sıfır beden' hastalığı erkeklere de bulaştı

Moda dünyasında tepki çeken 'sıfır beden' kadın modellerin ardından podyumdaki erkeklerin zayıflığı da tartışma yarattı.

Haberler 15.07.2011 - 16:03

'Sıfır beden' hastalığı erkeklere de bulaştı

Daha ince kalmak için sağlığı tehdit edici şekilde az yemek anlamına gelen ‘anoreksiya’ daha çok genç kadınlarda görülen bir hastalıktı. Ancak son zamanlarda erkekler arasında da yaygınlaştı. ‘Mükemmel’ görünen vücutlar için neredeyse hiçbir şey yemeyen ve yoğun egzersiz yapan modellerin sağlığı tehlikede.

Radikal'in haberine göre, İngiltere’de Pratisyen Doktorlar Kraliyet Akademisi’nin düzenlediği bir toplantıda kamuoyuna duyurulan durum sadece modelleri etkilemiyor. Onları ‘rol model’ alan gençler de bu hastalığa yakalanmaya eğilimli.

Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarına göre, İngiltere’de yaklaşık 1.6 milyon anoreksik var ve her beş anoreksikten biri erkek. Ailesiyle yaşayan gençlerde anoreksiyaya yakalanma oranı yüzde 35 daha düşük.

Erkeklerin yeme bozuklukları hakkındaki bilgilerin kadınlara göre daha az olduğunu söyleyen Pratisyen Doktorlar Kraliyet Akademisi sözcüsü, “Çünkü erkekler bu konuda konuşmayı sevmiyor. Kadınlar yeme alışkanlıkları konusunda erkeklere oranla daha çok konuşur, erkekler bu konuda ketum.” diyor.

Akademi, reklamlarda kullanılan anoreksik erkek modeller yerine sağlıklı görünen modellerin kullanılması gerektiğini ve moda endüstrisinin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini de belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...