Sigara yasağında ilk yumuşama

Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, gemi güvertelerinde ve otellerin belli odalarında sigara içilebilecek.

19.04.2010 - 10:54

Sigara yasağında ilk yumuşama

Türkiye, 19 Temmuz 2009'da dumansız hava sahası ile tanıştı. Eğlence mekânları sahipleri, kapalı alanlardaki sigara yasağı nedeniyle işlerinin düştüğü iddiasında bulundu.

Çıkarılan bir yönetmelik ile bu yasağa yumuşama getirildi.

Buna göre; ''Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü sağlık birimlerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası veya uluslararası yolcu taşıyan deniz araçlarının güvertelerinde ve otellerin belli odalarında'' sigara içilebilmesi için özel alanlar oluşturulacak.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çıkarılan yönetmelik uyarınca, bu yerler ile açık havada yapılan spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin icra edildiği yerlerde tütün ürünleri tüketimi için alanlar oluşturulabilecek. Bu yerlere, ''Bu alan tütün ürünleri tüketimine ayrılmıştır. 18 yaşından küçükler giremez'' yazılı levhalar da asılacak.

Tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerler ile sigara içilebilecek alanlara uyarıcı levha asmayanlara da bin lira para cezası verilecek. Yasal uyarı levhaları, turistik amaçlı tesisler, müzeler, havaalanları ile yabancıların yoğun olarak bulunduğu yerlerde, Türkçe'nin yanı sıra 6 ayrı dilde de asılacak.

Bu diller de İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça olarak belirlendi.
 
 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...