Sigarayı bırakana ödül var

Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı Tepekent Belediyesi, ''Sigarasız Beldem'' isimli proje kapsamında sigarayı bırakanları kameralı cep telefonu veya çeyrek altın ile ödüllendirecek.

28.10.2010 - 10:43

Sigarayı bırakana ödül var

Tepekent Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Karsavuran, Bir Hayalim Var Derneği'nin yürüttüğü ''Sigarasız Beldem'' projesine destek verdiklerini söyledi.        

Sigaradan çok rahatsız olduğu halde daha önce bir türlü bırakamadığını anlatan Karsavuran, ''Özellikle toplantılara gittiğimizde kendimi ikinci sınıf vatandaş gibi hissettim. Toplantılarda verilen ilk arada dışarı çıkıp sigara içerdim'' dedi.        

Karsavuran, sigaranın bir çok zararını bildiği halde yıllarca sigarayı bırakamadığını ancak derneğin yürüttüğü projeden etkilenerek önceki gün sigarayı bırakmaya karar verdiğini bildirdi.        

Projeye belediye olarak da destek verdiklerini vurgulayan Karsavuran, belde sakinlerinin de bu sigaradan kurtulması için mücadele vereceğini dile getirerek, ''Projeyle tüm beldeye sigarayı bıraktırmayı hedefliyoruz. Beldemizde kampanyaya katılan ilk kişi benim ancak son kişi ben olmayacağım'' dedi.       

Projeye farklı bir boyut katmak istediklerini anlatan Karsavuran, şunları kaydetti:       

''Belediye olarak belde sakinlerimizin teşvik edilmesi amacıyla sigarayı bırakanları ödüllendireceğiz. Beldede sigarayı bırakan herkesi yaklaşık 150 lira olan kameralı bir cep telefonu yada çeyrek altın ile ödüllendireceğiz. Bütün masrafları sponsorlar aracılığıyla karşılayacağız. Sigarayı bırakan her vatandaşın belde ekonomimize ciddi katkısı olacak. Kampanyamızla hem beldemizin ekonomisini canlandırmak hem de belde sakinlerinin sağlıklı olmasını hedefliyoruz.''       

Karsavuran, sigarayı bırakanların 6 ay sonra yapılacak testlerin ardından ödüllerine kavuşacağını söyledi.
       
''BELDEDE SİGARA İÇEN KALMAYACAK''
Dernek Başkanı Kadir Dikici de ''Sigarasız Ailem'' projesinden sonra ''Sigarasız Beldem'' projesini geliştirdiklerini ve bu projeyle tüm beldelerde sigaraya son vermek istediklerini söyledi.       

Sigaranın ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da başlı başına bir sorun olduğuna dikkat çeken Dikici, sorunun küçümsenemeyecek kadar büyük olmakla beraber, tehlikeli hatta öldürücü özelliğe sahip olduğunu vurguladı.        

Daha sağlıklı nesiller için sigarasız bir dünya hayal ettiklerini dile getiren Dikici, ''Bu konuyla alakalı tüm devlet yetkililerinden çalışmalarımıza destek olmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...