Sıla ve Ahmet Kural arasındaki darp davasında keşif talebi reddedildi

Sıla Gençoğlu'nu darp ettiği gerekçesiyle yeniden yargılanan Ahmet Kural'ın avukatlarının olay yerinde keşif yapılması talebi reddedildi.

Haberler 02.07.2021 - 13:59

Sıla ve Ahmet Kural arasındaki darp davasında keşif talebi reddedildi

Sıla Gençoğlu'nu darp ettiği gerekçesiyle üç suçtan toplam 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Kural'ın yeniden yargılandığı dava devam ediyor. Son duruşmada tanık olarak dinlenen Çağla Yılmaz, "Arkadaşım Ezgi'nin evindeydik, gece saat 3-4 gibiydi, cam kenarında sohbet ediyorduk. Yan taraftaki evin Ahmet Kural'ın evi olduğunu biliyorduk. Sesler gelmeye başladı" dedi. 

"VİCDAN AZABI ÇEKTİK"

Yılmaz yaşananları "Bağrışmalar başladı. Ahmet Kural 'Seni öldürürüm, o..., dayak istiyorsun' diyordu. Başta polisi aramayı düşündük, sonra korktuğumuz için aramadık. Zeynep arkadaşım, Doğukan'a mesaj attı 'Ahmet Kural evde çok kötü bir kadını dövüyor, polisi arasak mı' diye. Sonrasında olayı magazinlerde görmeye başladık, vicdan azabı çektik" diye anlattı. 

"BİR KİŞİNİN İFADESİNİN YETERLİ OLACAĞI SÖYLENDİ"

Instagram üzerinden Sıla'nın menajerine ulaştığını söyleyen Çağlı Yılmaz "Savcılığa çağrıldık. Mimliklerimizi unuttuğumuz için sadece Zeynep'in ifadesini aldılar. Savcı sadece bir kişinin ifade vermesinin yeterli olacağını söyledi" dedi.

TANIK: SILA 'YAPMA' DİYE BAĞIRIYORDU

Yılmaz, sanık avukatlarının sorusu üzerine camın açık olduğunu belirterek "Dayak ve bağrışma seslerinden dayak attığı kesin bir şekilde belliydi. 15-20 dakika boyunca bağrışma sesleri duyduk. Sıla 'yapma' diye bağırıyordu" dedi.


"OLMAMIŞ BİR OLAY YÜZÜNDEN İDDİADA BULUNMAZ"

Sıla Gençoğlu'nun avukatı Rezan Epözdemir, tanık anlatımlaırnın dosyayı doğruladığını belirterek "Pencere açık, arada camlar var, gece saat 3-5 arası ve bu mesajın kurgu olduğu söyleniyor. Bu hukuken kabul edilemez" dedi.

"MESAJLER BİLE YETERLİ"

Epözdemir "Salt whatsapp mesajları bile iddiaları doğrular niteliktedir. Kadına şiddet dosyasında başkaca husus da aranmamalıdır. Tanık beyanları, whatsapp mesajı, adli tıp raporu yeterlidir. Başkaca ne gibi bir delile başvurulabilir anlamakta güçlük çekiyorum. Dosya açıklığa kavuşmuştur" diye konuştu.

"KENDİ İFFETİNİ ORTAYA ATMAZ"

Rezan Epözdemir, müvekkilinin tüm Türkiye'nin tanıdığı bir kadın sanatçı olduğunu, ortada bir şey yokken kamuoyuna olmamış bir olay yüzünden bir iddiada bulunmayacağına dikkat çekti

Epözdemir "Kimse kendi iffetini ortaya atmaz. Keşif yapılması mümkün değildir. Mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. Epözdemir, tarafların yeniden dinlenmesine gerek olmadığını belirterek bu celse karar verilmesi talebinde de bulundu.

KEŞİF YAPILMASINI TALEP EDİYORUM"

Ahmet Kural'ın avukatı Sibel Aydın ise tanıkların iki ev arasında 3-4 metre olduğunu söylediğini ancak bilimsel mütalaaya göre 12 metre olduğuna, arada ağaçlar ve duvarın bulunduğuna dikkat çekti. 

Evin iç yalıtımından dışarıda sesin duyulmasını engelleyecek fiziki koşullar yazıldığını söyleyen Aydın "Ses duymak ile tanıkların ne duyduğunu bilmesi imkansızdır" dedi.

Kural'ın avukatı "Bozma kararı doğrultusunda keşif yapılmasını, mahkeme aksi kanaatte ise şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince beraat kararı verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.

KEŞİF TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşma savcısı, aynı şartların tekrardan oluşturulma hususu mümkün olmadığı, mümkün olsa bile sanığa ne şiddetle seslenmesinin istenmesi hususunda bilgi bulunmadığı gerekçesiyle keşif talebinin reddine talep etti.

Mahkeme, dinlenen üç tanığın birbirlerini tamamlayan aynı ifadeleri verdikleri, aynı koşulların sağlanmasının mümkün olmadığı, sesin desibelinin keşif sırasında ne şekilde sağlanacağının belirlenmesinin güç olduğu gerekçesiyle keşif talebini reddetti.

DURUŞME ERTELENDİ

Sanık Ahmet Kural'ın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar veren mahkeme, tanık beyanlarına karşı sanık avukatına süre verilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.


DAVANIN GEÇMİŞİ

Şarkıcı Sıla Gençoğlu'nun 29 Ekim 2018'de o dönem sevgilisi olan oyuncu Ahmet Kural'ın Zekeriyaköy'deki evinde darp, tehdit ve hakarete uğradığı iddiasıyla görülen dava, 22 Nisan 2019'da karara bağlanmıştı.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi Ahmet Kural'ı, Tehdit suçundan 7 ay 15 gün hapis, Basit yaralama suçundan 5 ay hapis, Hakaret suçundan ise 4 ay 5 gün hapis cezası olmak üzere toplam 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Verilen hapis cezaları da ertelenmişti. Ahmet Kural'ın avukatları karar üzerine istinafa başvurmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi başvuruyu kabul ederek Ahmet Kural hakkındaki kararı, olayda basit yargılama usulünün uygulanmamasını, tanıkların dinlenmesi ve keşif yapılması gerekçeleriyle bozmuştu.

Bozma sonrası 19 Şubat'ta yeniden yargılanmasına başlanan Ahmet Kural hakkında duruşma savcısı mütalaasını vererek Hakaret, Basit yaralama, Tehdit suçlarından 1 yıl 1 aydan 5 yıla kadar hapsi talep etmişti.

Menajerimi Ara 44. yeni bölüm fragmanı

Sayfa Yükleniyor...