Şimdi moda 'kolbastı bebeği'

Çinli oyuncak üreticilerinin sipariş üzerine imal ettiği, Trabzon'un ünlü kolbastı oyununu oynayan oyuncak bebekler ilgi görüyor.

Anadolu Ajansı 11.02.2010 - 11:36

Şimdi moda 'kolbastı bebeği'

Kolbastı oynayan bebeklerin ithalatını ve dağıtımını yapan Vardem Oyuncak ve Hediyelik Eşya Sanayi Limited Şirketinin sahibi Ahmet Varlık, piyasaya yeni sundukları kolbastı bebeklerinin umduklarından fazla ilgi gördüğünü, satışlardan memnun kaldıklarını söyledi.
        
Ahmet Varlık, oynayan ve şarkı söyleyen oyuncakların genellikle Çin'den ithal edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
        
''Kolbastı oyunu çok popüler olunca bu tür bir oyuncak yaptırmak istedik. Kolbastı oyununun görüntülerini ve müziğini Çin'de anlaşmalı olduğumuz oyuncak firmasına gönderdik. Onlar da kolbastı figürlerini oynayan bebeğin elektronik ses devresine kolbastı müziğini yükleyip yeni bir model üretimi yaptı. Fason olarak yaptırdığımız kolbastı oynayıp kolbastı türküsünü söyleyen bebeklerimiz şu anda en çok satılan oyuncaklardan oldu.''
        
Oyuncak satıcılarından Şeref Akbucak da kolbastı oynayan bebeklerin 2 adet kalem pille çalıştığını belirterek, ''Kolbastı oynayan bebekler adete yok satıyor. Hem şarkı söyleyip hem oynayan bebeklerin tanesini 20 liraya satıyoruz. Özellikle kız çocukları bu oyuncakları görünce hemen almak istiyor. Ninni söyleyen, süt içen oyuncak bebek çeşitlerimiz de var ama kolbastı oynayan bebekleri daha çok satıyoruz'' dedi.
        
Akbucak, kolbastı oynayan kız bebeklerin yanı sıra aynı oyunu oynayan değişik hayvan görünümlü oyuncaklar olduğunu kaydetti.
        
Geçen yıllarda ''Yaylalar'' türküsünü söyleyen oyuncak asker ilgi görmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...