Sinema, kilo alma sebebiniz olmasın

Çoğu insan sinemaya gitmekten ve tabi ki filmi seyrederken atıştırmaktan çok hoşlanır. Fakat sinemada ufak zannederek tükettiğimiz birçok atıştırma günlük enerji ve yağ alımımızı gereğinden fazla yükseltebilir.

10.01.2009 - 14:01

Sinema, kilo alma sebebiniz olmasın

Sinemada tükettiklerimiz ve tüketebileceklerimizi birlikte değerlendirelim.

PATLAMIŞ MISIR (POPCORN)
Mısır, tam tahıl tanesi olduğundan ötürü B vitaminlerinden ve posadan zengindir. Aynı zamanda en yağlı tahıl tanesidir. Sinemada tüketilebilecek en sağlıklı atıştırmalık olan mısır, pişirme esnasında kullanılan yağ nedeniyle bir kalori bombasına dönüşebilir. Küçük boy patlamış mısırı tüketmek için akşam yemeğinizden 1 dilim ekmeği eksiltmeniz ve salatanıza o öğün için sıvıyağ eklememeniz yeterlidir. Mega boy patlamış mısırlar ise iki saatlik bir filmde 1500 kalori almak anlamına gelecektir.

ASİTLİ İÇECEKLER
Patlamış mısırınıza eşlik eden asitli içecekler boş enerji kaynağıdır. Şeker ve kafein dışında herhangi bir şey içermemekle birlikte büyük boy bir içecek 80 gram şeker yani 320 kalori almanıza neden olabilir. Şekerli asitli içecekler yerine maden suyunu tercih etmeye çalışın. İlla asitli içecek diyorsanız yapmanız gereken şeker içermeyen light içeceklere yönelmek ve kafein içerikleri nedeniyle küçük boy tercih etmek olacaktır.

ŞEKERLER VE ŞEKERLEMELER
Keyifli bir şekilde film seyrederken kan şekeri dengenizi alt üst etmenin bir anlamı olmasa gerek! Üstelik aldığınız fazla kaloriler de cabası. Şeker ve şekerleme tüketecekseniz, lif içeriği yüksek şekersiz şekerlemeleri ve gofretleri tercih etmeye özen gösterin.

CİPSLER
Film seyrederken en sık tüketilen yiyeceklerden biri de cipslerdir. Cipsler genelde bitkisel kaynaklı besinlerden üretilmekle birlikte onları esas zararlı hale getiren yağ içerikleridir. Günümüzde birçok cips kalp sağlığına zararlı trans yağları içermese de kalori içerikleri oldukça yüksektir. Vazgeçemem diyenler mini boyları tercih etmeliler.

Mega boylara prim vermeyin: Ne yediğinizi kontrol edebilmek adına en küçük porsiyonları tercih edin.
Sakız çiğnemeyi deneyin: Şekersiz sakız çiğnemek hem ağzınızın boş kalmasını engelleyecektir hem de kalori almadan filmden aldığınız keyfi arttıracaktır.
Sinema kurallarını aşın: Sinemaya dışarıdan yiyecek getirmek yasak olsa da ceplerinize sağlıklı yiyecekler doldurmanızda bir sakınca olmayacaktır. Küçük boy bir elma veya mandalina, 8-10 adet kuru kayısı, 1 avuç kuruyemiş sinemada sağlıklı atıştırmanızı sağlayacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...