NTV

Sirha İstanbul 2016 için geri sayım başladı

ntv.com.tr

Yaşam

Sirha İstanbul, 4. yılında yenilikçi içerikleri ile otelcilik ve yiyecek içecek dünyasına bir kez daha yön vermeye hazırlanıyor. Sektörün en büyük etkinliği olan Sirha İstanbul, 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde katılımcılara ve ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.

Sirha Lyon 1983 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenmeye başladı. 13 senedir düzenlenen bu etkinlik, 2013 yılından bu yana ülkemizde de katılımcılarıyla buluşuyor. Bu sene dördüncüsü gerçekleşecek olan Sirha İstanbul, profesyonel ziyaretçi ve katılımcı kitlesine uygun bir network alanı sağlıyor. 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek etkinlik, prestijli aktiviteleriyle Türkiye’deki profesyoneller için bir referans noktası olarak konumlanmış durumda.

SEKTÖRÜN EN GENİŞ NETWORK AĞI BU BULUŞMADA

Sirha İstanbul 2015‘te 300’den fazla marka ile ilk yıla oranla katılımcı sayısında ciddi bir artış göstererek 11.902 profesyonel ziyaretçiye ulaştı.

Sirha İstanbul 2016’da ise gıda ve içecek ürünlerinden, mutfak ekipmanlarına, pasta ve fırıncılık ürün ve ekipmanlarından, mobilya, sofra üstü takımları, tekstil, hijyen ve teknoloji alanındaki yenilikleri kapsayan geniş yelpazesiyle 450 katılımcı ve marka hedefleniyor. Organizasyona 13 binden fazla sektör profesyonelinin katılması bekleniyor.

SİRHA İSTANBUL 2016’DA SİZİ NELER BEKLİYOR?

Dünya trendleri arasında yerini alan Peru mutfağı bu sene İstanbul’a konuk oluyor. Peru’dan gelen yeni tatlar, yeni teknikler prestijli Peru şefleri tarafından bu sene Sirha İstanbul’da tanıtılacak.

6. Duyu Restoranı bu sene tekrar sahnede. 2015’te ilk kez Fransız mutfağı, Peru mutfağı ve paylaşım mutfağı temalarındaki 3 konsept restoranda, rezervasyon yapıp öğle yemeği yenilebilen bu aktivite yeni konseptlerle bu sene de meraklılarının önüne çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca otelcilik ve restoran profesyonellerine yönelik en güncel konularla hazırlanmış konferanslar da bu sene Sirha İstanbul 2016’da ziyaretçileriyle buluşacak.

BOCUSE D'OR İLE TÜRK ŞEFLERİNİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI ARALANIYOR

1987 yılında ünlü şef Paul Bocuse tarafından başlatılan Bocuse d’Or yarışması şu anda dünyaca bilinen en prestijli gastronomi yarışması. Finalinde 24 ülkenin kendi ekipleriyle katıldıkları bu kıyasına mücadele yemek olimpiyatları olarak ismini en zirveye taşımış durumda.

Uluslararası jürinin kazananları belirleyeceği yarışmada, Bocuse d'Or Türkiye Ön Seçmelerini kazanan şef, 2017 yılında Bocuse D’or Türkiye Finaline geçiş hakkı kazanarak Bocuse D’or Europe’a katılmaya bir adım daha yaklaşacak. Ünlü şef Rudolf Van Nunen, Bocuse d’Or Türkiye’ye başkanlık edecek.

DİNAMİK VE YENİLİKÇİ MUTFAK ANLAYIŞI DEĞER KAZANIYOR

‘Mutfakta Yaratıcılık Festivali’ olan dünyaca ünlü Omnivore, yeni sürprizleri, uluslararası şefler ve sektörde fark yaratan Türk meslektaşlarının katılımıyla dördüncü kez Sirha İstanbul'da olacak.

Sirha İstanbul; Lyon haricinde Cenevre, Budapeşte, Rio de Janeiro ve Meksika'da da düzenleniyor ve bu sayede uluslararası sektörel bir ağ oluşturuyor.

ETİKETLER