Sıvı nitrojen içeren içkilere dikkat!

İngiltere'de sıvı nitrojen içeren alkollü bir içki içen genç kız, acil olarak ameliyata alındı. Genç kızın, midesi alınarak yemek borusu ve ince barsağı birleştirildi.

Sıvı nitrojen içeren içkilere dikkat!

İngiltere'nin Lancaster bölgesinde sıvı nitrojen (azot) içeren bir alkollü içki içen 18 yaşındaki genç kızın midesi ameliyatla alındı.

Nefes alma zorluğu ve şiddetli mide ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Gaby Scanlon'un midesinin delindiği tespit edildi. Ameliyattan sonra Scanlon'un durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Lancashire polisi, kokteyl satışı yapan barda satışın durdurulduğunu ve diğer barların da bu konuda uyarıldığını açıkladı.

ZEHİRLİ KİMYASAL
Cumbria Kamu Sağlığı Dairesi Müdürü Dr. John Ashton, "Alkol uygunsuz kullanım halinde çok tehlikeli bir madde olduğu gibi, sıvı nitrojen de insan dokusunu tahrip eden toksik bir kimyasaldır" dedi.

Sıvı nitrojen yutulduğunda ağız, boğaz ve midede yanmaya neden oluyor ve dokuları öldürüyor.

Donmuş haldeki azot buharı mideye ulaşır ulaşmaz ısınmaya başlıyor ve gaz oluşturuyor. Biriken gaz mideyi patlatabiliyor.

Doktorlar acil olarak ameliyata aldıkları Gaby Scanlon'un midesini alarak yemek borusu ve ince barsağını birleştirdi.

'Gastrektomi' adı verilen bu ameliyat sonrasında hastalar normal bir hayat sürmeye devam ediyor; ancak az miktarda yemek yemeleri ve vitamin takviyesi yapmaları gerekiyor.

YEMEK YAPIMI VE DONDURMA İŞLEMİ
Sıvı nitrojen, yemek yapımında ve dondurma işlemlerinde de kullanılıyor.

Kokteyl yapımında ise kokteyl malzemelerini dondurma, bardakları soğutma ve görsel etki yaratmada kullanılıyor.

Tıp alanında, derideki siğilleri ve kanser öncesi hücreleri gidermede kullanılan sıvı nitrojen, sanayide soğutucu olarak işlev görüyor.

Sıvı nitrojen -196 derecede buharlaşıp -210 derecede donuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...