1928 tarihine ait görüntüde kulağına dayadığı cep telefonuyla kameranın önünden geçen kadın izleyenlerin gözlerini fal taşı gibi açıyor.

Bu kadın zamanda yolculuk yaparak bu kareye girmiş olabilir mi? Yoksa hükümet için geliştirilen bir ileri teknolojini denerken tesadüfen kameraya mı yakalandı?

DVD EKSTRALARINDAN ÇIKTI
Şaşırtıcı sahne Charlie Chaplin'in Sirk isimli filminin ekstralar kısmında bulundu. Filmin Hollywood'daki Manns Chinese Theatre'da yapılan galasının kaydında paltolu yaşlıca bir kadın elini sol kulağına dayamış bir şekilde konuşurken görülüyor.

Kadının etrafında çekim başlayınca hızlı adımlarla uzaklaşan takım elbiseli bir adamdan başka kimse yok. Ayrıca mimikleri ve davranışları da günümüzün cep telefonuyla konuşan modern insanıyla birebir aynı.

Cep telefonunu ilk kez 1980'lerde kullanılmaya başlandı ama o yıllarda bile avuç içine sığamayacak kadar büyüktü. Cep telefonuna benzetilebilecek ilk cihaz ise bu filmden en az 10 yıl sonra 1940'larda ortaya çıkan Motorola'nın telsiz telefonları...

BİR AÇIKLAMASI VAR


Videoda yer alan kadının kullandığına benzeyen bir cep telefonu o yıllarda olmasa da Siemens'in 1910-1924 yılları arasında ürettiği bir işitme cihazı var.

Bazıları görüntülerdeki zaman yolcusunun sırrının bu cihaz olduğunu iddia ediyor. "Yaşlı kadın etrafında konuşacak kimse yokken neden bu cihazı kullanıyordu?" sorusuysa hâlâ gizemini koruyor.