Siyah çiftin sarışın kızı oldu

Nijerya kökenli Igehboro çiftinin sarı saçlı, mavi gözlü bebekleri dünyaya geldi. Oxford'lu araştırmacılar doğumu 'sıradışı' diye niteledi.

Haberler 20.07.2010 - 10:07

Siyah çiftin sarışın kızı oldu

İngiltere’de yaşayan Benjamin ve Angela Igehboro çiftinin yeni doğan kızları Nmachi, tüm genetik bilimcileri hayrete düşürdü. Uzmanlar bebeğin neden böyle göründüğüne bir anlam veremiyor.


Sarışın, mavi gözlü kızın Nijeryalı ebeveynleri her ikisinin de ailesinde beyaz bir ataları bulunmadığını söylediler.

Nijerya’nın Igbo bölgesinden 5 yıl önce İngiltere'ye göç eden anne ve baba duruma şaşırmış olsalar da alışabilmiş gibi görünüyorlar.

Baba Benjamin Igehboro çocuğu gördüğünde önce şaşkınlıkla “Nasıl yani?” dediğini, daha sonra da “Bu çocuk benden mi?” diye şaka yaptığını söyledi.

Benjamin çocuğun kendisinden olduğundan emin. “Eşim bana her zaman sadık olmuştur” diyor ve ekliyor:

“Öyle bir durum olsa bile çocuk melez olurdu, Nmachi ise bembeyaz. Ben albino çocuklar da gördüm ama benim kızım onlara da benzemiyor, gayet sağlıklı görünüyor.”

Durumu anlamlandırmakta zorlanan Sidcup, Queen Mary Hastanesi doktorları ise Nmachi’nin (Igbo dilinde Güzellik Tanrıçası demek) albino olmadığından eminler.

İki siyah çocukları olan çift doğumdan sonra oturup, hareketsiz bir şekilde ve uzun uzun çocuğa baktıklarını itiraf ettiler.

Anne Angela ise kızı için “Çok güzel, mucize bir bebek” yorumunu yaptı.

Benjamin, annesinin kendisinden biraz daha açık bir teni olduğunu ancak ailesinde beyaz bir ata bulunduğuna dair bir bilgilerinin olmadığını söyledi. Baba ayrıca “eğer bunun genetik bir açıklaması varsa da, uzun ve kıvırcık sarı saçları nasıl açıklayacağız” diye konuştu.

SIRADIŞI BİR DOĞUM
Oxford Üniversitesi’nden Genetik Bölümü Başkanı Bryan Sykes konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bu doğum sıra dışı… Melez ırklarda, daha açık cilt rengi çocuklarda kendisini gösterebilir ve bu anne-babanın cilt renginden çok daha farklı olabilir. Ancak bunun için her iki çiftin de bir beyaz atası bulunması gerekir. Saçlar ise kesinlikle sıra dışı. Birçok sarışın çocuğun bile doğumda böyle sarı saçları olmaz. Genetiğin kuralları çok karmaşık ve halen anlayamadığımız birçok durum var. Buna benzer bir duruma genetik karışımın fazla olduğu Afro-Karayipli çiftlerde rastlayabilirdik ancak Nijerya’da genetik karışım çok çok az.”

ANİDEN BEYAZ BİR KARDEŞ KAFASINI KARIŞTIRDI
Çiftin iki yaşında bir kızı (Dumebi) ve dört yaşında bir oğlu (Chisom) var. Igehboro oğlunun kendisinden daha şaşkın olduğunu belirterek, “Sürekli kız kardeşine bakmaya geliyor, daha sonra da kafası karışmış bir şekilde oturup düşünüyor. Biz siyah bir aileyiz ve aniden beyaz bir kardeşi oldu” dedi.

2006’da yine İngiltere’de bir çiftin ikiz çocukları olmuş ve bu çocuklardan birisi siyah diğeri de beyaz olarak doğmuştu. Ancak o çift melez bir ırktan geliyordu.

Sayfa Yükleniyor...