'Slumdog Millionaire' gerçek oldu

Oscar ödüllerini toplayan filmin çocuk yıldızları gecekondu hayatına veda ediyor.

Haberler 25.02.2009 - 17:09

'Slumdog Millionaire' gerçek oldu

Oscar ödüllerini toplayan filmin çocuk yıldızları Rubina Ali ve Azharuddin İsmail, yaşadıkları gecekondudan taşınıp hükümetin vereceği yeni evlere geçecek. Rubina Ali, tek kişilik bir odada ailesiyle birlikte oturuyordu.

En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 8 ödül alarak 81. Oscar törenlerine damgasını vuran Slumdog Millionaire filminin çocuk yıldızlarının hayatı değişiyor. Ödül töreni için Los Angeles'a uçurulan çocuklar daha sonra gecekondu semtine geri dönmüştü. Dokuz yaşındaki Rubina Ali tek kişilik bir odada ailesiyle birlikte oturuyordu. On yaşındaki Azharuddin İsmail'in ailesiyle birlikte yaşadığı işlek bir yolun kenarına kurulu derme çatma gecekondu evi, yakın zaman önce yıkılmıştı. Slumdog Millionaire'in Oscar başarısının ardından dünya medyası filmin çocuk yıldızlarının gerçek hayatta nasıl yşadığını araştırmaya başladı. Filmdeki iki ana karakterin çocukluğunu canlandıran Rubina Ali ve Azharuddin İsmail, Mumbai kentindeki Garib Nagar adlı gecekondu bölgesinde bulundu.

Her iki çocuğun da halen gecekonduda yaşadığının öğrenilmesi şaşkınlık yarattı. Mumbai'de konuttan sorumlu belediye yetkilisi Amarjeet Singh Manhas, "Bu çocuklar Hint ulusuna katkılarından dolayı gecekondudan taşınıp bedava evde oturmayı hak ediyorlar" açıklamasını yaptı. Çocukların ailelerine ev verilmesi kararı Mumbai kentinin bağlı olduğu eyalet yönetimi tarafından da onaylandı.

Azharuddin'in veremli babası Muhammed, The Times of India gazetesine "Film yapımcılarından elimize neredeyse hiç para geçmedi. Vermiş oldukları para çoktan bitti. O yüzden bu ev haberi çok güzel" diye konuştu. Rubina'nın babası Refik Kureyşi ise aynı gazeteye "Bizim oturduğumuz ev yetkililer tarafından iki defa yıkıldı, sonuncusu üç ay önce başımıza geldi" dedi.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Mumbai yetkilileri, yeni evlere yerleşmelerinin ne kadar süre alacağını henüz kesin olarak söylemeyeceklerini belirttiler.

İki çocuğa 30 günlük çekimler süresince yerel ücretlerin üzerinde bir para ödendi. İngiliz yönetmen Danny Boyle, çocukların sömürüldüğü suçlamalarını güçlü biçimde reddediyor. İki çocuğun da eğitim masrafları için bir fon oluşturan film yapımcıları, ilk kez okula yazılmalarını da sağladı.

Filmin yapımcıları iki aile için de tuğla ve betondan bir ev vaadinde bulunmuştu, fakat şimdi Hintli yetkililerin bu konuda devreye girdiği görülüyor.

Eski adı Bombay olan Mumbai kentinde nüfusun yaklaşık olarak yarısı gecekondularda yaşıyor. Kentin bağlı olduğu Maharaştra eyaletinde siyasetçiler konut sorununu düzeltmeleri yönünde uzun süredir yoğun baskı altında bulunuyor.

Ülkelerinde kahramanlar gibi karşılandılar

Oscar ödüllü "Slumdog Millionaire" filminin çocuk yıldızları, ülkelerinde kahramanlar gibi karşılandı.Küçük yıldızlar, ABD'deki Oscar ödül törenine katıldıktan sonra Hindistan'a döndü. Mumbai havaalanında toplanan yüzlerce kişi çocuklara sevgi gösterisi sundu. Çocuklara havaalanındaki kalabalık yüzünden onlarca polis eşlik etmek zorunda kaldı.

"Slumdog Millionaire"

Hayatla mücadelesine Hindistan'ın Mumbai kentinin kenar mahallesinde başlayan bir çocuğun zorluklar içindeki büyüme sürecini, bir aşk hikayesini de içine katarak, katıldığı bir yarışma programı çerçevesinde ele alan "Slumdog Millionaire", en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi ses miksajı, en iyi kurgu, en iyi film müziği ve en iyi orijinal şarkı dalında 8 Oscar almıştı.

Sayfa Yükleniyor...