Belediye Başkanı Boyko Borisov, başkentin kar ve çöp temizliğinden sorumlu Novera şirketiyle imzalanan imtiyaz sözleşmesinin iptalinin kaçınılmaz olduğunu savunarak, "Şirketin işçileri keyiflerine göre hareket ediyor. İşe ne zaman çıktıkları belli değil. Avrupalı bir başkentin sakinleri böyle bir muameleyi hak etmiyor" diye konuştu.

Borisov, Sofya'daki kritik durumun halk arasında büyük gerginlik yarattığını kabul ederek şöyle konuştu:
"Kentimizde bu işkence yıllardır sürüyor. Başbakan Sergey Stanişev'den yardım talebinde bulundum. Temizlik şirketinin işini üstlenecek küçük firmalar ayarlamaya çalışıyoruz. Bu firmaların çalışabilmesi için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istedik."

Sofya Belediyesine bağlı müstakil bir temizlik şirketi kurulacağını da açıklayan Borisov, çöp krizinin birkaç hafta daha belirterek, Sofyalılara "sabırlı olmaları" çağrısında bulundu.

Borisov'un önerdiği imtiyaz iptal karar tasarısı, dün Sofya Belediye Meclisinde oy birliğiyle kabul edilmişti.

Bu arada başkent Sofya, çöpün yanı sıra kar sorunuyla da karşı karşıya kaldı. Dün gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Temizlik şirketinin çalışmaması yüzünden karla yeterli mücadele edilemeyince ulaşımda sorunlarla karşılaşılıyor.

SOFYA'DA ÇÖP SORUNUYLA İLGİLİ KRİZ MASASI KURULDU

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yaklaşık iki haftadır süren çöp toplama sorunuyla ilgili olarak, Belediye Başkanlığına bağlı kriz masası oluşturulduğu açıklandı. Sofya Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Lorita Radeva, kentin bugüne dek görülmemiş bir durumla karşılaştığını ve çöp bidonları taşarken acil önlemler alınmasının şart olduğunu söyledi.