'Somali'nin bu yardıma daha çok ihtiyacı var'

Yardıma muhtaç bazı dar gelirli aileler, kendilerine yapılan kuru gıda yardımlarını kabul etmeyip, kuraklık ve açlık yaşanan Somali’ye gönderilmesini istedi. Yoksulların bu örnek davranışı dernek yöneticilerini duygulandırdı.

29.08.2011 - 15:33

'Somali'nin bu yardıma daha çok ihtiyacı var'

Erzurum’da her öğle ve akşam olmak üzere 1000 kişiye 3 çeşit sıcak yemek veren Vuslat Derneği, ramazan nedeniyle 1000 aileye de kuru gıda dağıttı.

İçerisinde, zeytinyağından helvaya, peynirden pirince kadar 21 çeşit gıda maddesi olan yardım kolilerini kamyonetlere yükleyerek dar gelirlilerin evlerine götüren dernek üyeleri bazı evlerde şaşırdı.
Zor durumda olmalarına rağmen bazı aileler, yardım paketlerini evlerine getiren dernek üyelerine, "Biz idare ederiz. Sizden dileğimiz, bize vereceğiniz bu gıda yardımını Afrika’da açlık çekenlere gönderin. Onların durumu bizden çok kötü. Biz komşularımızın vereceği yemeklerle de karnımızı doyururuz" dedi.

"AFRİKALI'NIN DAHA ÇOK İHTİYACI VAR"
DHA'nın haberine göre; yıllar önce eşi ölen ve 4 çocukla yaşam mücadelesi veren Sümer Durak, Afrika’da yaşayanları gördükçe haline şükrettiğini söyledi:

"Gönlümden onlara çok yardım yapmak geliyor ama bende de yok. Ramazan nedeniyle bize verilen bu gıda yardımını Afrika’ya göndermelerini istedim. Dernek üyeleri göndereceklerine dair söz verdi. Biz komşusu aç iken tok yatan bir toplum değiliz. Aç kaldığımızda komşularımız kapımızı çalar. O nedenle Afrkika’daki insanların buna bizden daha çok ihtiyacı var."

Yardıma muhtaçların söyledikleri karşısında duygulanan dernek yöneticileri, getirdikleri yardım paketlerini tekrar kamyonete yüklediler.

Derneğin aşevi sorumlusu Celil Çalışkan, "Her gün bin kişiye sıcak yemek dağıtıyoruz. Ramazan nedeniyle hayır sahiplerinin bize verdiği kuru gıdaları da yardım paketi yaparak yemek dağıttığımız ve yardıma muhtaç olduğunu tesbit ettiğimiz ailelere vermek istedik. Ancak kapısına gittiğimiz ve kuru ekmeğe muhtaç olarak bildiğimiz birçok aile yardım paketlerini almayıp Somali’ye göndermemizi önerdi. Bu sözler bizi çok etkiledi. Biz de bu yardımları onların adına Afrika’ya göndereceğiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...