Kırklarelili Bektaş Özdemir, Guinness Dünya Rekorları Türkiye Denemeleri etkinliğinin Trabzon ayağında, bir alışveriş merkezi bahçesinde, Guinness World Records Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Türkiye Hakemi Şeyda Subaşı Gemici gözetiminde, 8 saatte, 15 bin hamsi ayıklamaya çalıştı. 

Öndecen belirlenen bu miktardaki hamsiyi temizlemesi halinde dünyada ilk olan ''Hamsi temizleme'' kategorisinde, Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girmek isteyen Özdemir, alışveriş merkezi bahçesine kurulan stantta, 8 saat boyunca hiç ara vermeden ve ayakta durarak, yaklaşık 250 kilogram ağırlığındaki 20 kasa hamsiyi temizlemek için çaba sarf etti. 

Denemenin başında kendisinden emin görünen ve espiriler yaparak çevrede kendisini izleyenlere neşeli anlar yaşatan Özdemir, bu süreçte dinlenmek için ara vermediği için yiyecek ve içecek ihtiyacını da ayıkladığı çiğ hamsilerden yiyerek ve çay içerek giderdi. 

Denemesi bir kamera tarafından kayıt altına alınan ve yağan yağmur ve dolu yüzünden güçlük çeken Özdemir'in temizlediği hamsiler, Gemici'nin de aralarında yer aldığı görevlilerce tek tek sayıldı. Denemenin bitmesi sonrası tamamlanan sayım işlemi sonucu 8 saatte, 14 bin 327 adet hamsi temizlediği anlaşılan Özdemir, 15 bin hamsi temizlemesi gerektiği için amacına ulaşamadı. 

Guinness World Records Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Türkiye Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, böyle bir denemenin ''hamsi temizleme'' kategorisinde, dünyada ilk kez yapıldığını söyledi. 

Önceden belirlenen kurallar çerçevesinde Özdemir'in 8 saatte 15 bin hamsi temizlemesi gerektiğini söyleyen Gemici, ''Kurallar gereği hamsilerin kafaları kesilmiş, içi temizlenmiş olması gerekiyordu ve her yaptığında tek tek hamsileri temizlemesi gerekiyordu. Bu kategoride şu anda bir rekortmen olmadığı için öngörülen sayı 15 bin hamsi idi'' dedi. 

Gemici, deneme sonucu yapılan sayımda 14 bin 327 adet hamsi temizlediği için Özdemir'in amacına ulaşamadığını ve Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na giremeyeceğini söyleyerek, Özdemir'in amacına ulaşmak için yeniden deneme yapma hakkının olduğunu sözlerine ekledi. 

Bu arada, aynı alış veriş merkezinde, yöresel kıyafetli olması gereken halk oyunları ekiplerinin en az 250 kişi ile bir araya gelerek oluşturmaya çalıştıkları ve katılımcı sayısına göre değerlendirilen ''en uzun horon rekoru denemesi'' de 103 katılımcı olduğu için başarılamadı.