Speedo mayolarının sırrı masaya yatırılacak

Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA), kırılan rekorlarla Pekin-2008’de popülaritesi artan, Speedo’nun “Fastskin LZR Racer” mayolarının sırrının tartışılacağı bir toplantı düzenleyecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2008 - 00:30

Speedo mayolarının sırrı masaya yatırılacak

LOZAN - Uluslararası Yüzme Federasyonu’ndan (FINA) yapılan açıklamaya göre, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda yüzmede üst üste kırılan dünya rekorlarıyla dikkati çeken ve bazı profesyonel mayo üreticilerinin pazardan çekilmesine neden olan Speedo’nun kullandığı uzay teknolojinin tartışılacağı ve üretici firmalara bazı standartların getirileceği bir toplantı yapılacak.

“Uluslararası müsabakalarda kullanılacak mayoların onay işlemi, karmaşık bir konudur ve dikkatli bir biçimde ele alınması gerekir” denilen açıklamada, 12-16 Mart 2009 tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek toplantıda, bu konunun tartışılacağı ifade edildi.

Yüzmede bu yıl 77 dünya rekorunun 72’si, Speedo’nun, NASA’nın yardımlarıyla ileri teknolojide ürettiği ve ilk kez Şubat ayında denenen “Fastskin LZR Racer” mayosu ile kırılmıştı.

Yüzmenin altın çocuğu ABD’li Michael Phelps’in de arasında bulunduğu birçok yüzücü, Pekin-2008’de bu mayoyla mücadele etmişti.

Dünyanın önde gelen spor malzemeleri üreticisi Nike, Speedo’nun bu başarısının ardından, profesyonel yüzücüler için mayo üretmeyeceğini açıklamış, Adidas da geçen haftalarda yaptığı açıklamada, yüzücüler, “rekabetçi bulmadıkları” mayoları giymek istemediği için Almanya Yüzme Federasyonu ile yaptığı anlaşmayı iptal ettiğini belirtmişti.


Sayfa Yükleniyor...