Sultan Murat'ın seccadesine 6.5 milyon TL

Londra'daki açık artırmada, 16. yüzyıldan kalma olduğu sanılan ve İran Şah'ı tarafından III. Murat'a barış hediyesi olarak verildiği düşünülen seccade, 6 milyon TL'ye alıcı buldu.

Anadolu Ajansı 08.10.2009 - 02:15

Sultan Murat'ın seccadesine 6.5 milyon TL

Londra'daki Sotheby's Müzayede evinde yapılan açık arttırmada 16. yüzyıldan kalma olduğu sanılan bir İran seccadesi 6,5 milyon TL'ye alıcı buldu.

İslam Dünyası Sanat Eserleri adı altında yapılan açık artırmada satılan seccadenin 4 kenarı, Sultan Murat'a atıfta bulunulan Farsça dizelerle süslü. İsviçre Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan testler sonucu 1450-1640 yılları arasında yapıldığı belirlenen seccade, ipek, metal ve yün iplik işlemeleri ile dikkati çekiyor.

Antropoloji Profesörü Rudolf Martin'in koleksiyonundan ailesine miras kalan seccadenin yeni sahibinin ismi açıklanmadı. Yaklaşık 200 bin TL'den satışa çıkan 163 cm'ye 110 cm ölçülerindeki seccadenin sahip olmak için 5 alıcı kıyasıya yarıştı.

Müzayede evi tarafından hazırlanan tanıtım yazısında, tarihi seccadenin, İran Şah'ından Sultan III. Murat'a barış hediyesi olarak verildiğinin sanıldığı belirtilirken, antropoloji profesörü Rudolf Martin'e nasıl geçtiği hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Müzayedede, 16. yüzyılın ikinci yarısından kalma nadir tombak Osmanlı matarası ise 1 milyon TL'ye satıldı. Üzerinde 6 kenarlı yıldız oyması ve Hz. Süleyman'ın mührü bulunan harp şeklindeki deri mataranın, Kanuni Sultan Süleyman döneminde hükümdarlık çevrelerinde kullanıldığına işaret edildi.

Sotheby's müzayede evi, 284 tarihi eserin satışa çıktığı ve tüm gün süren açık arttırmada, toplam 18,5 milyar TL satış rakamına ulaştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...