İmam El Hayberi, elindeki pet bardağı kullanarak dünyanın dönmediği iddiasını açıklamaya çalıştı. Aljazeera.com.tr'de yer alan habere göre, bir panelde öğrencilerin dünyanın sabit olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayanEl Hayberi, "Dünya sabittir. Hareket etmiyor" dedi. 

İmam, dünyanın dönmediği yönündeki fikrini, önündeki plastik su bardağıyla açıklamaya çalışırken, "Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Sercehavalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsauçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı.Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı" dedi. 

Videonun Youtube’a yüklenmesiyle birlikte sosyal medyada Arapça olarak, "cleric_rejects_rotation_of_Earth" (İmam dünyanın döndüğünü reddediyor) hashtag’iyle tweetler atıldı. 

Bir Twitter kullanıcısının, "Ne büyük tesadüf, tam da Galileo’nun doğum gününde böyle bir şey oluyor" mesajı vererek, 'Ama yine de dönüyor' diyerekortaçağda engizisyon tarafından hapse atılan ünlü gökbilimciyi hatırlattı. 

Başka twitter kullanıcıları da dünyanın güneş etrafında döndüğünü çocukların anlayacağı görsellikte bilimsel olarak anlatan videolar paylaştı. Bir kullanıcı ise “Allah iyiliğini versin” yorumunu yaptı.