'Taktir neden babaların oluyor?'

Asker annesinden, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’a sitem dolu sözler...

15.02.2010 - 11:33

'Taktir neden babaların oluyor?'

Kısa dönem askerlik görevini üstün başarı ile tamamlayan oğluna gönderilen takdir mektubunda sadece babaya hitap edilip, kendisinden söz edilmemesine içerleyen asker annesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a, “Ben bu takdir mektubunun neresindeyim, benim emeklerim nerede, benim oğlumun annesi yok mu” diye sitem etti.

Hürriyet'in haberine göre; 15 yıl önce eşinden ayrılan Şebnem Bora, iki oğlunun da velayetini aldı. Babanın da desteği ile çocuklarına en iyi eğitimi vermeye çalışan Bora’nın büyük oğlu Doğa Pamir, eğitimini ABD’de tamamladı. Houston Üniversitesi’ni bitirip Houston’da finans sektöründe çalışmaya başladı. Halen burada çalışmayı sürdüren Doğa, askerlik görevini yapmak üzere 4 Ocak’ta Türkiye’ye gelip Burdur 58. Alaya teslim oldu. Askerlik hizmetini 25 Ocak 2010 günü tamamlayan Doğa, ABD’ye döndü. Doğa’nın ABD’ye gidişinden sonra, Türkiye’deyken annesiyle birlikte ikamet ettiği ev adresine Kara Kuvvetleri Komutanlığı 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’ndan bir zarf ulaştı. Zarfı açan anne Şebnem Bora, 22 Ocak 2010 tarihli bir takdir mektubunu aldı.

TSK’da, aile reisleri olmaları nedeniyle babalara gönderilen takdir mektubu aynen şöyle:

“T.C KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
58.PİYADE EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI
22 OCAK 2010


TAKDİR BELGESİ
Sayın Ahmet Nejdet Pamir,
1. Kutsal askerlik ocağında; Anayasal hak ve görevi olan askerlik hizmetini yapmak üzere birliğimize katılan oğlunuz Doğa Pamir 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’na katıldığı günden itibaren göstermiş olduğu üstün gayreti, vatanseverliği ve özverili çalışmaları, sıralı komutanlarınca takdire şayan görülmüş olup emsalleri arasında öne çıkmış bulunmaktadır.
2. Oğlunuzun görevinde göstermiş olduğu hassasiyet ve gayretlerini memnuniyetle müşahade ettim.
3. Babası olarak oğlunuzun yetiştirilmesinde büyük emeği olan siz de ne kadar övünseniz azdır.
4. Oğlunuzun şahsında sizi de takdir eder saygılar sunarım.
Cengiz Özen Kurmay Albay Alay Komutanı.”


Oğlunun askerlik görevini taktirle gerçekleştirmesinden büyük mutluluk duyan anne Bora, mektupta sadece babaya hitap edilmesinden dolayı da derin üzüntü duydu.

Bora, hislerini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a kırgınlığını şöyle dile getirdi: 

“Aslında biliyorum, TSK’nın bu kadar haksız eleştirilere uğradığı günlerde böylesi bir sitem beni de rahatsız ediyor. Bir asker çocuğu olarak da bunu ayrıca hissediyorum. Ama öbür yandan ana yüreğim isyan içinde...

Üzüntüm şudur. Çocuklarımızı seve seve askere yolluyoruz. Ben de oğlumun yemin törenine bizzat katıldım, hem oğlumla hem oradaki tüm asker evlatlarımla gurur duydum. Onlarla aynı duyguları yaşadım. Bu hisler içindeki bir anne olarak, sadece, oğullarımız şehit olduğunda anneliğimizin öne çıkmasına içerledim. Oğlumun yetişmesinde, her anne gibi büyük emeği olan bizler niye sadece şehit annesi olarak anılıyoruz da takdir babaların oluyor. Ben Silahlı Kuvvetlerimizin böyle bir erkek egemen yaklaşımda olmasını, bu gelinen çağda uygun görmüyorum. Bir anne olarak incindiğimi bilmenizi isterim. Umarım bir çağdaşlık kurumu olan Silahlı Kuvvetler kısa sürede bu ihmali düzeltir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...