Tavanarasından milyonluk vazo çıktı

İngiltere’de, 50 yıl tavan arasında tozlanmaya bırakılan bir vazonun, bir milyon TL’den fazla değer biçilen bir antika olduğu anlaşıldı.

29.01.2010 - 11:31

Tavanarasından milyonluk vazo çıktı

İngiltere’de bir çifte 50 yıl önce porselen bir vazo armağan edildi. Değeri bilinmeyen vazo bir kaç gün öncesine kadar, içine konan bir kaç şemsiyeyle birlikte tavanarasında kaldı.

Sahiplerinin değer biçilmesi için onu bir uzmana göstemesiylebirlikte ise vazonun kaderi değişti. Yıllrdır tozlu tavanarasında kalan vazonun 270 yıllık çok nadir bir antika olduğu anlaşıldı.

Zaman içinde bazı çatlaklar oluşmuş olsa da vazoya 500 bin sterlin (yaklaşık 1.2 milyon TL) değer biçiliyor. Uzmanlar çatlaklar olmasydı, dönemin Çin imparatoru Şian Long için yapılan bu vazonun değerinin iki kat artacağını belirtiyor.

Vazonun İngiltere’ye nasıl geldiği tam olarak bilinmiyor ancak Florance Nightingale’in ailesi ilebağlantılı olabileceği düşünüyor.

BENZERİ AZ
Vazonun onuruna yapıldığı eski Çin İmparatoru Şian Long dönemi, Çin porselen üretiminin doruk noktası olarak biliniyor. Üzerine dağ ve orman motiflerinin yanısıra işlenmesi büyük emek ve hüner isteyen çiçek desenlerinin de işlendiği vazonun döneminin porselen sanatının önde gelen parçalarından biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Vazo 11 Şubat'ta açık arttırmaya çıkarılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...