İngiltere’de Noel kutlamalarının azalmasına, tebrik kartlarının ve pulların yüksek fiyatlarının neden olduğu iddia edildi.

Renkli kutlama sahneleri, açıldığında müzik çalması özelliği, ışıklı ve parıltılı tebrik kartlarına el yazsısı ile yazılmış yılbaşı kutlamaları bu mevsimin en önemli özelliği.

Ancak İngiltere'de tebrik kartları düşüşe geçti. Bu yıl gönderilen toplam kart sayısının beş sene öncesine göre 141 milyon azalacağı tahmin ediliyor.

Tebrik kartlarının ve postalamanın yüksek fiyatının insanları kart göndermekten vazgeçiren kilit faktörler olduğu belirtiliyor.

Ayrıca e-kartların ve Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin kullanımının artması da insanların özel günlerde iletişim kurma biçimini değiştirdi.

Bu düşüş Oxfam gibi hayır kuruluşlarına darbe vurdu. Oxfam’ın tebrik kartı satışları geçen seneye göre yüzde 14 azaldı.

Hayır kuruluşunun araştırması, İngiltere'de insanların yüzde 36’sının bu yıl beş yıl öncesine göre daha az Noel kartı göndermeyi düşündüğünü ortaya çıkardı. Tahminlere göre önümüzdeki haftalarda gönderilen toplam kart sayısı 2005’teki 1,023 milyara göre 141 milyon azalarak yaklaşık 882 milyona düşecek.