Tek bedende iki yaşam savaşı

Van'da iki gün önce dünyaya gelen tek kalpli siyam ikizleri (yapışık ikiz), aynı bedende yaşama tutunmaya çalışıyor.

Tek bedende iki yaşam savaşı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Tuncer, Ağrı'dan 5 gün önce hastanelerine müracaat eden doğum hastasının yapılan tetkiklerinde, bebeklerin siyam ikizi olduğunun fark edildiğini söyledi.

Bebeklerin 2 gün önce sezaryenle alınarak, yeni doğan ünitesine nakledildiğini ifade eden Doç. Dr. Tuncer, 2,5 kilo ağırlığında dünyaya gelen siyam ikizlerinin, tek beden üzerinde iki kafaları bulunduğunu, kalp, kol ve bacakların ortak kullandığını belirtti.

Doç. Dr. Tuncer, akciğerleri ayrı olan, yeni doğan ünitesinde solunum makinesine bağlı tutulan bebeklerin, hayatta kalması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini bildirdi.

Kız bebeklerin sağlık durumunun iyiye gittiğini ve ilerleyen günlerde solunum makinesinden çıkarılacağını söyleyen Doç. Dr. Tuncer, şöyle devam etti:

''Siyam ikizleri, 40 bin doğumda bir görülüyor. Fakat kontrollü hamileliklerde anne karnında fark edildiği zaman yaşama imkanları zayıf olduğu için genellikle tahliye ediliyor. Eğer bu tahliye oranlarını da göz önünde bulundurursak, 200 bin canlı doğumda bir görülen siyam ikizleri, 14 yıllık meslek hayatımda gördüğüm ikinci vaka. Başları ve akciğerleri ayrı, fakat her ikisi de kalp ile kol ve bacakları ortak kullanıyor.''

Siyam ikizi olarak dünyaya gelen bebeklerin yüzde 85'inin doğumdan bir süre sonra yaşamını yitirdiğini bildiren Doç. Dr. Tuncer, siyam ikizlerinin yapışıklık derecesi ve fonksiyonlarının oranına bağlı olarak yaşama şanslarının yüzde 15 olduğunu, dünyada yaşayan siyam ikizleri bulunduğunu bildirdi. Doç. Dr. Tuncer, siyam ikizlerine cinsiyetleri yönünden bakıldığı zaman kızların sayısının erkeklerden 3 kat daha fazla olduğuna dikkati çekerek, cinsiyetin belirlenmesinde genetik ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığını, ancak bunun bilimsel olarak ispatlanmadığını kaydetti.

HAMİLELİĞİ SÜRESİNCE DOKTOR KONTROLÜNE GİDEMEDİ ,
Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı bir köyde yaşayan siyam ikizlerinin babası K.V, 2 yıl önce evlendiğini ve eşinin ilk hamileliği olduğunu belirterek, ikizlerin yapışık doğması ve hayatta kalma şanslarının düşük olması nedeniyle baba olma heyecanını yaşayamadığını söyledi.

Batı illerinde inşaatlarda çalıştığı için eşinin hamileliği süresince yanında olmadığını ifade eden K.V, şöyle dedi:

''Ailemin geçimini sağlamak amacıyla ben il dışında inşaatlarda çalışıyordum, eşim ise köyde kalıyordu. Bu nedenle eşim hamileliği süresince doktor kontrolüne gidemedi. Çocuğumun doğacağını öğrendiğimde heyecanla hastaneye geldim. Fakat doktorlar, yaşama şansının düşük olduğunu söylüyor. Sevindiğim tek şey, eşimin sağlık durumunun iyi olması.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...