Tek istekleri; bu yolu geçebilecekleri bir köprü

Yenice köyü sakinleri, 500 metre uzaklıktaki Salihli-Demirci karayoluna bağlantıları olmadığı için 45 kilometrelik dağ yolunu katetmek zorunda kalıyor. Köy muhtarı Karaşahin, ''Dereyi yazın hayvan sırtında geçebiliyoruz ancak kışın bu mümkün olmuyor. İlçede eğitim gören çocuklarımızı geliş gidişlerinde büyükleri sırtında geçiriyor'' diyor.

Anadolu Ajansı 12.12.2011 - 15:54

Tek istekleri; bu yolu geçebilecekleri bir köprü

Demirci ilçesinin Yenice köyü sakinleri, Demirci ya da komşu ilçelere gitmek için yıllardır köylerini ana yola bağlayan bir bağlantı olmadığı için tam bir saatte 45 kilometrelik dağ yolunu katediyor.

Bu ulaşımın güçlüğü dolayısıyla çoğu zaman Demirci-Salihli karayoluna 500 metre mesafede olan köylerine arada kalan küçük dereyi yaya olarak geçmeyi tercih eden köylüler, daha rahat ulaşım için köyleri ile Salihli karayolu arasındaki Demirci Çayı'nın üzerine bir köprü ve bağlantı yolu yapılmasını istiyor.

Köy muhtarı Nurullah Karaşahin, hemen köylerinin yanından geçen ana yola köprü ve bağlantı yolları olmadığı için çıkamadıklarını ve bu nedenle sürekli zor bir seçim yapmak durumunda kaldıklarını ifade etti.

İlçe merkezi ve çevre yerleşimlere ulaşım için ya 45 kilometrelik zorlu dağ yolunu kullanmak ya da özellikle kışın su miktarı artan çayı yaya geçmenin güçlüğü ve tehlikesine katlanmak zorunda olduklarını ifade eden Karaşahin, ''Dereyi yazın hayvan sırtında geçebiliyoruz ancak kışın bu mümkün olmuyor. Bu nedenle acil işimiz olduğunda dereyi yaya olarak geçiyoruz. İlçede eğitim gören çocuklarımızı da geliş gidişlerinde büyükleri sırtında geçiriyor'' dedi.

Karaşahin, köylerine acilen ana yolla bağlantılarını sağlayacak bir köprü yapılmasını istediklerini, yapılacak bu yatırımın sadece kendi köylerinin değil 7-8 köyün ulaşımını rahatlatacağını belirterek, bu konuda gerekli başvuruları yaptıklarını, yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını beklediklerini söyledi.

''KÖPRÜ İHTİYACINI İLGİLİ MAKAMLARA İLETTİK''
Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin de Yenice köyünün Salihli-Demirci karayolunun hemen karşısında yer aldığını ve bu karayolu ile köy yerleşimi arasından Demirci Çayı'nın geçtiğini belirtti.

Bu çay üzerinde yapılacak bir köprüden sadece Yenice köyünün değil bu güzergahtaki 8 köyün de faydalanacağını kaydeden Sezgin, bu konudaki ihtiyacı daha önce ilgili makamlara ilettiklerini kaydetti.

Sezgin, tüm ihtiyaçların hemen karşılanmasının kendilerinin de arzusu olduğunu ancak bunun İl Özel İdaresi bütçesi ve hangi yatırımın daha öncelikli olduğuyla ilgili bir konu olduğunu ifade ederek, ''Öyle zannediyorum ki 2012, 2013 yıllarında bu konu ciddi anlamda değerlendirilecektir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...