Manisa Alaşehir'deki bir evin bahçesinde bulunmalarının ardından, İzmir ve Manisa Çevre İl Müdürlüğünün onayıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı Doğal Yaşam Parkı'na teslim edilen 'siyam ikizi' kaplumbağalar, parkın maskotu haline geldi. İlginç görüntüleriyle adeta 'photoshop' uygulamalarını andıran kaplumbağaların ortak kullandıkları tek kabuğu, iki kafası, dört ön ve iki arka ayağı bulunuyor.

Doğal Yaşam Parkı'nın özel bir bölümünde, özenle bakılan ve yaklaşık bir aylık olduğu tahmin edilen 'tek yumurta' ikizi kaplumbağaların, genellikle Akdeniz'e kıyı olan ülkelerde ve Türkiye'de yaşayan Akdeniz Kaplumbağası (Testudo greaca) türündeler.

Akdeniz kaplumbağaları, Türkiye'de Doğu Karadeniz bölgesi dışında tüm Anadolu'ya yayılmış bir tür olarak biliniyor. Kabuk uzunluğu 25 santime kadar büyüyebiliyor, ağırlıkları 7 kilograma kadar çıkabiliyor.


Çeşitli otlar, yapraklar, sebzeler ve bazı çiçekler olmak üzere tamamen otçul beslenen kablumbağalar yumurtlayarak çoğalıyorlar. Dişiler toprakta açtıkları çukurlara 6-12 dolayında yumurta bırakabiliyor. Ancak yumurtalar toplandığı için doğada sayıları hızla azalıyor.