'Tek rakibim Türk Hava Yolları'

Görme engelli şarkıcı, Şanlıurfa GAP Havaalanı pistinde, otomobille ''Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru''nu kırmak için çalışmalara başladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.03.2010 - 15:04

'Tek rakibim Türk Hava Yolları'

Türkiye'nin en uzun pistine sahip GAP Havaalanı'nda sürat rekoru kırmaya hazırlanan Metin Şentürk, günde 9 saat çalışarak 2 Nisan'da rekor denemesini gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.

Rekor denemesi projesinin başkanlığını yürüttüğü Dünya Engelliler Vakfı'na ait olduğunu ifade eden Şentürk, şöyle devam etti:

''8 günlük bir kamptayız. Dokuzuncu gün dünya rekorunu kırmak için buradayız. Antrenörüm Volkan Işık yönetiminde çalışacağız. Sabah saat 10.30, akşam 19.30 olmak üzere günde 9 saat hazırlanacağız. 2 Nisan'da da bu rekoru kırmayı ümit ediyoruz. Hedefimiz Türkiye'deki engellilerin de neler yapabileceğini dünyaya duyurmaktır. Bu, başkanlığını yaptığım Dünya Engelliler Vakfı'nın bir projesidir. Amacımız bir oyun değildir, bunun için de sosyal bir mesaj vardır. Onu vermek istiyoruz. Engellilerin sokağa çıkması, hayata atılması, ailelerin yavrularını sokağa çıkarabilmesi, her şeyi anlatabilmesi için biz bu riski göze alıyoruz. Bizim için çok anlamlı bir çalışma. Herkes buna mutlaka o gözle baksın.''

''Tek rakibim Türk Hava Yolları'' diyerek şaka yapan Şentürk, ''Onunla yarışmasak iyi olur'' şeklinde espri yaptı.

''DÜNYANIN EN HIZLI KÖRÜ TÜRK OLSUN İSTEDİK''
Bir gazetecinin bu deneme fikrinin nasıl oluştuğunu sorması üzerine Şentürk, şöyle konuştu:

''3 buçuk yıl önce Güney Afrikalı bir engellinin, daha sonra bir İngiliz engellinin bunu yaptığını okudum. Dedik ki, bir Afrikalı yapar, bir İngiliz yapar da Türk yapamaz mı? Ve dünyanın en hızlı körü Türk olsun istedik. Şimdi onu deniyoruz. 286 kilometrelik hız olan dünya rekorunu, 300 olarak geçmeyi hedefliyoruz. Buna inandığım için buradayım.''

Şentürk'ün antrenörü olan ralli pilotu Volkan Işık ise deneme koşulları için GAP Havaalanı'nı elverişli buldukları için tercih ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Burada çalışmalarımıza başladık. Çocuk oyuncağı değil, rahat ve bilinçli bir şekilde çalışıyoruz. Rekoru kırmak için buradayız. Çalışmalarımız süresinde, Metin kendini ne kadar iyi hissederse o denli başarılı oluruz. Rekor denemesini 2 Nisan'da yapmayı planlıyoruz. Hesaplarımızda küçük çaplı değişiklikler oldu. Tahminimiz yaklaşık olarak 30 saniyelik bir çalışma olacaktı. Ancak motor üzerinde bazı değişiklikler yapacağız. Otomobil, 20 saniyelik bir sürede 290-300 km hıza çıkıyor ve biz 4 saniye boyunca bu hızla gideceğiz. Başaracağımıza inanıyoruz.''

22 kişilik bir ekiple yapılan hazırlıklar, 2 Nisan'da tamamlanarak İngiltere'den gelecek Guinness Rekorlar Kitabı'ndan bir heyetin gözetiminde rekor denemesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...