'Temel-Fadime'' adını ver ödülü al

Arsin Belediyesi, çocuklarına ''Temel, İdris, Dursun ya da Fadime'' adını veren ailelere, 1 adet Cumhuriyet altını hediye edeceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.02.2012 - 15:27

'Temel-Fadime'' adını ver ödülü al

Arsin Belediye Meclisi, Karadeniz Bölgesi'nde geçmişte çok tercih edildiği için simgeleşen ancak son dönemlerde unutulmaya yüz tutan Temel, Dursun, İdris ile Fadime isimlerinin yaygınlaşması amacıyla ilginç bir karar alındı.

Karara göre, Arsin Belediyesi sınırları içinde ikamet edip doğacak çocuklarına ilk ya da ikinci isim olarak ''Temel, İdris, Dursun ya da Fadime'' adını veren ailelere 1 adet Cumhuriyet altını hediye edilecek.

Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, yaptığı açıklamada, unutulmaya yüz tutmuş ''Temel, Dursun, İdris ve Fadime'' isimlerinin daha sık telaffuz edilmesini istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Yaptığımız araştırmada 2011 yılında Trabzon'da dünyaya gelen çocuklarımızın hiçbirine Karadeniz kültürüyle yıllardır simgeleşen Temel ile Fadime ismi verilmediğini belirledik. 2001-2007 yılları arasında yapılan araştırmada ise Türkiye'de sadece 10 ailenin bebeğine Temel ismini koyduğunu öğrendik."

Temel ile Fadime'nin sadece fıkralarda, beyaz perdede kalmasını veya oralarda bu isimlerin son bulmasını istemediklerini belirten Şen sözlerine şöyle devam ett:

"Bu nedenle aldığımız karar doğrultusunda Arsin'de ikamet eden ve doğacak çocuklarına bu isimleri koyacak ailelere birer adet Cumhuriyet altını hediye edeceğiz.''

Sayfa Yükleniyor...