O, İngiltere'nin en tanınmış popolarından birine sahipti. Ama arkası dönük halde, tenis eteğini muzipçe kaldırıp poz veren ve bir Athena posteri olarak dünya çapında ünlenen genç kızın yüzünü ailesi ve yakın arkadaşlarından başka pek kimse bilmiyordu.

Fioana Walker'ın pozu, Athena posterlerinin en çok satan ürünlerinden biri oldu ama fotoğrafın arkasındaki öykü, umulmadık ayrıntılar içeriyor.

Örneğin Fiona Walker, aslında pek de ilgilenmezmiş tenisle. Korttaki tenis topları da aslında, yakalayıp getirmesi için köpeğine attığı toplarmış.

Yine de, Fiona Walker'ın bu ünlü fotoğrafı tenisi bir sanat olarak sunmayı amaçlayan serginin baş köşesinde yer alacak.

Fiona Walker şimdi 52 yaşında, üç çocuk annesi bir serbest ressam ve çizer.

Ama 1976 yılında daha 18 yaşındayken, o zamanki fotoğrafçı erkek arkadaşı Martin Elliot, kendisini tenis kortunda eteğini hafifçe kaldırıp çıplak poposunu gösterir şekilde poz vermeye ikna etmiş.

Fotoğrafın çekildiği yer, Birmingham'da 1859 yılında modern anlamda tenis oyunlarının ilk başladığı Edgbaston'daki bir üniversite kortuymuş.

Martin Elliot fotoğrafı poster şirketi Athena'ya satmış ve poster dünya çapında 2 milyonu aşkın satış yapmış.

Fiona Walker şimdi, "Sanırım çocuklarım başkalarına resmin bana ait olduğunu söylüyorlar ama çoğu kimse inanmıyor. O zaman çok saftım, bana bir kuruş bile ödenmedi. Halbuki gelmiş geçmiş en çok satan poster olduğunu sanıyorum. Hala posteri görünce, hem de acayip yerlerde görünce, kendi kendime gülümsüyorum. Bunu yapmış olduğum için de hiçbir pişmanlık duymuyorum" diyor.

Walker, "Tenisçi Kız" adlı posterin bu kadar beğenilmesinde, fotoğraftaki ışığın rol oynadığına inanıyor.

Fotoğrafı çeken Martin Elliot geçen yıl 63 yaşında ölmüştü.

18 Yaşındaki tenis etekli Fiona'nın posteri birçokları için esin kaynağı olmuş, Pat Cash ve Kylie Minouge gibi ünlüler de benzer pozlar vermişti.