Türk Hava Yolları da (THY) yayımladığı genelgeyle türbana yeşil ışık yaktı. 26 Kasım 2010 tarihinde Genel Müdür Temel Kotil imzasıyla yayınlanan genelgede; üniforma giyme zorunluluğu bulunmayan çalışanlarla ilgili kurallar açıklandı.

Personelin türban takmasını engelleyen 13 Mayıs 2010 tarihli genelgedeki, "Görev mahallinde saçlar daima açık, düzgün taranmış veya toplanmış olacaktır" ifadesi yeni genelgede yer almadı.

Vatan gazetesinin haberine göre; özellikle Bilgi İşlem Departmanı ve Verimli Kaynak Kullanımı birimlerinde daha önce türbanını kapı önünde çıkaran personelin genelgeden sonra türbanıyla çalışmaya başladığı belirtiliyor.

12 BİN 500 PERSONEL
THY’de yaklaşık 2 bin pilot, 4 bin 800 kabin memuru toplam 12 bin 530 personel görev yapıyor.

Pilot, kabin, bilet satış ve yer hizmetleri personeli üniforma giyiyor.

Genel Müdürlük, kargo, Verimli Kaynak Kullanımı, Bilgi İşlem, Eğitim Başkanlığı gibi birimlerde ise üniforma giyilmiyor.

THY'DEN AÇIKLAMA GELDİ
26 Kasımda yayınlanan yeni kıyafet genelgesinde, ''personelin başörtüsü takmasını engelleyen 'Saçlar daima açık olacaktır' ifadesinin çıkarıldığı'' iddialarına ilişkin basında yer alan haberler üzerine THY Basın Müşavirliği bir açıklama yaptı. 

Açıklamada, özel şirket statüsünde olan THY AO'nun, her yıl yaz ve kış dönemlerinde yayınladığı kıyafet genelgesinde, çalışanların uymak zorunda olduğu kuralları hatırlattığı belirtildi ve şöyle denildi: 

''Üniforma giyme zorunluluğu bulunan operasyon birimlerimizdeki uçuş (kokpit ve kabin ekipleri) ve yer hizmetleri ekiplerimiz için belirlenen üniformayı giyme zorunluluğu konulmaktadır. Diğer personel için de temel olan kurallar belirtilmektedir. Yolcularımıza hizmet veren tüm personelimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde Türk Hava Yolları kurumsal kimliğine uygun olarak belirlenen üniformalarını giyecektir.''