Times Meydanı artık sadece yayaların

Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan New York'taki "Times Square", bundan böyle araç trafiğine kapatılacak.

25.05.2009 - 12:57

Times Meydanı artık sadece yayaların

Times Meydanı'ndaki 42. ve 47. Caddelerle, Herald Meydanı'ndaki 33. ve 35. Caddeler arasında taşıt girişi yasaklandı.


New York kenti yetkilileri, bu uygulamayla, hava kirliliğinin ve yayaların uğradığı kazaların azalacağını belirtiyorlar. Ayrıca "dünya kavşağı" olarak bilinen bu bölgede, trafik akışının da, böylece hızlandırılacağı umuluyor.

Söz konusu caddelerin trafiğe kapatılmasıyla yaratılacak yaya alanlarının alışveriş edenlere ve turistlere çok daha rahat bir ortam sağlayacağı düşünülüyor.

Times Meydanı'nın yaya bölgesi haline dönüştürülmesi dolayısıyla bugün resmî makamların öncülüğünde kutlamalar düzenlenecek. Taşıt yasağının başlaması arifesinde, dün gece geç saatlerde, Broadway boyunca barikatlar yerleştirildi.

New York belediye başkanı Michael Bloomberg, trafik sıkışıklığıyla ün kazanmış olan kentin bu önemli noktasında yapılacak değişiklikle, meydanın yayalara bırakılmış olacağını söyledi.

New York kenti Ulaştırma Yetkilisi Janet Sadık-Han da, geçen hafta, "Times Meydanı'nın taşıtlara kapatılmasının kent trafiği, mağaza, dükkân ve işyeri sahipleri için olumlu olduğunu, yörenin çok daha eğlenceli hale geleceğini" belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...