Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüklerinde ise parmakla gösterilecek kadar az sayıda kadın çalışan buluyor.

Devlet Personel Dairesi Başkanlığının verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'deki 1 milyon 717 bin 355 memurun, 1 milyon 125 bin 541'ni erkekler, 591 bin 814'ünü kadınlar oluşturuyor. Buna göre, memurların yüzde 66'sı erkek, yüzde 34 'ü ise kadın. Ancak kadın çalışan sayısının erkeklerden fazla olduğu kurumlar da var. Bunların başında yüzde 70 kadın çalışan oranıyla KSGM geliyor. Bunu yüzde 64 oranla, ÜAK Başkanlığı, yüzde 57 oranla SSK, yüzde 55 oranla TDK, yüzde 51'er oranlarla Sağlık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü izliyor.

AB Genel Sekreterliği ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı çalışanlarının yüzde 49'unu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) çalışanlarının yüzde 43'ünü, Hazine Müsteşarlığı çalışanlarının yüzde 40'ını, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Özelleştirme İdaresi başkanlıkları ile Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (ASAGEM) çalışanlarının yüzde 41'ini, Türk Tarih Kurumu çalışanlarının ise yüzde 39'unu kadınlar oluşturuyor.

Maliye Bakanlığı, Darphane, Devlet Personel Dairesi Başkanlığı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi genel müdürlükleri ile Yüksek Seçim Kurulu'nda çalışanların ise üçte biri kadın.

KADINLARIN SAYISI YÜZDE 10'UN ALTINDA

Diyanet İşleri Başkanlığı kadın çalışan sayısının en az olduğu kurumların başında geliyor. Diyanet personelinin yalnızca yüzde 4'ü kadın.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri ile Tapu Kadastro genel müdürlüklerinde de kadın çalışan sayısı parmakla gösterilecek kadar az.

Kadın çalışan oranı Emniyet Genel Müdürlüğünde yüzde 6, Devlet Meteoroloji İşleri ile Tapu ve Kadastro genel müdürlüklerinde ise yüzde 7.