Tornacıdan çıktı, ameliyatta kullanıldı

Hindistan'dan getirilen ucuz ve kalitesiz cihazlar ameliyatlarda kullanıldı. Hastalara takılan ortopedi cihazlarını ise sanayide çalışan bir torna ustası yaptı.

22.09.2010 - 17:00

Tornacıdan çıktı, ameliyatta kullanıldı

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tıbbi cihaz alımında usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin gözaltına alınan 15 şüpheliden 8'i ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Diğer şüphelilerden SÜ Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Y, Özgür K, Şafak İ, Adem Ç, Mehmet G, İsmet O ve Özgür T'nin; Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.

''ÖRGÜT LİDERİ PROFESÖR'' İDDİASI
İddialarda; örgütün liderinin Prof. Dr. Uğur Y. olduğu, kurduğu medikal şirketi dikkat çekmemek için bir yakınının üzerine aldırdığı öne sürüldü.

Tıbbi cihazların söz konusu medikal şirketten alındığı ve ameliyatlarda hastalarda kullanılan cihazların birtakım sıkıntılara yol açtığı belirtildi.

TORNACIDA ELDEN GEÇİRİLEN FASON CİHAZLAR AMELİYATLARDA KULLANILDI 
Hindistan'dan getirilen ucuz ve kalitesiz cihazların Konya Karatay Sanayii'ndeki bir tornacıda elden geçirildiği, fason olan cihazların bazen ameliyat sırasında sıkıntı yaratabildiği ancak buna rağmen Prof. Dr. Uğur Y'nin ısrarlı davranışları nedeniyle ameliyata devam edildiği öne sürüldü. 

Ayrıca bir ameliyat sırasında yaşanan sıkıntı nedeniyle durumun hastane yönetimine bildirildiği, emniyet güçlerinin de bazı cihazları incelemek için el koyduğu öğrenildi.

FASON CİHAZLAR, HAYIR İŞİNDE KULLANILACAKMIŞ
Prof. Dr. Uğur Y'nin sanayide anlaştığı torna ustasına cihazları ücretsiz olarak yaptırdığı, malzemelerin ''hayır işinde kullanılacağını'' belirttiği savunuldu.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara takılan ortopedi cihazlarının uluslararası standartlara uygun olmadığı, gerçeklerinin yerine fason cihazlar kullanıldığı bilgisi üzerine harekete geçmiş, incelemelerin tamamlanmasının ardından dün, Konya merkezli 3 ilde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda aralarında medikal firma yetkilileri ve çalışanlarının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...