Trafalgar'da canlı heykeller

Londra'nın göbeğindeki Trafalgar Meydanı'nda üzerinde heykel bulunmayan bir kaide değişik bir projeye ev sahipliği yapacak.

Haberler 07.07.2009 - 11:43

Trafalgar'da canlı heykeller

Trafalgar Meyda’nın inşa edildiği 1840'lı yıllardan bu yana boş duran bir kaidenin üzerine 100 gün boyunca sıradan insanlar birer saatliğine çıkacak ve kendilerine verilen bu bir saati istedikleri gibi kullanacak.

Ödüllü heykeltıraş Anthony Gormley, geliştirdiği projenin amacını "sıradan insanların varlığını kutlamak" olarak açıklandı.

Kaideye çıkan ilk kişi Rachel Wardell oldu ve çocuklara yardım amaçlı bir dernek adına elinde bir lolipopla bir saat boyunca kaidenin üzerinde yer aldı.

Kendisine basının yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Rachel, "Ama benim için daha güzel olan, o anda tesadüfen oradan geçen ve ne olup bittiğini bilmeyen insanların ilgisiydi. Bana doğru bakıp, orada duranın gerçek bir insan olup olmadığını anlamaya çalışıyorlardı." diye konuştu.

Kaidenin üzerindeki yeri dün sabah 11-12 saat diliminde dolduran Jill Gatcum ise, kaide üzerinde durduğu her bir dakikayı temsilen 60 balon uçurdu.

Gatcum'un şanssızlığı ise kaideye çıkar çıkmaz Londra'nın ünlü yağmurunun bir anda boşanması ve kendisinin birkaç dakika içinde baştan aşağı sırılsıklam olmasıydı.

Kaideye çıkan ilk kişi Rachel Wardell oldu. Kaideye çıkan ilk kişi Rachel Wardell oldu.

Trafalgar Meydanı'nın 6,7 metre yüksekliğindeki kaidesi üzerinde bir saat durmak için 14.500'den fazla kişi başvuruda bulunmuştu.

14 Ekim'e kadar kaidede 2400 kişinin yerini alması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...