Trafik lambası özürlüler için konuşuyor

Isparta, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Kentte, görme engelliler için trafik ışıkları sesli hale getirildi.

Anadolu Ajansı 03.12.2009 - 19:18

Isparta'daki trafik ışıkları, engellilerin yolun karşısına geçmelerini kolaylaştırmak amacıyla belediye tarafından sesli hale getirildi.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam, seslendirilen trafik lambalarında ilk uygulamayı yaptı.

Günaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, engelli insanlar için engel teşkil eden şehir planlamalarındaki unsurları tek tek kaldıracaklarını söyledi.

İlk olarak trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon sistemi uyguladıklarını belirten Günaydın, ''Engelleri kaldırmak için Türkiye'ye örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz. İlk çalışmamız trafik ışıklarının seslendirilmesi'' dedi.

Günaydın, 6 Mart, Kaymakkapı, Milli Eğitim ve Çarşı Karakolu önündeki trafik lambalarının sesli hale getirildiğini, gelecek günlerde Otel Bolat'ın önündeki lambanın da aynı şekilde dizayn edileceğini söyledi.

İl merkezindeki beş noktada projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Yusuf Ziya Günaydın, kaldırım rampalarının önüne araç park edilmemesi için de sıkı bir denetim başlattıklarını belirtti.

Bu uygulamanın Türkiye geneline en kısa zamanda yayılacağına inandıklarını, Isparta'yı engelliler için yaşanabilir bir kent haline getirmek istediklerini kaydeden Günaydın, bu doğrultuda yeni projeler için de kolları sıvadıklarını bildirdi.

"TÜRKİYE'DE BİR İLK''
Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam da Isparta'daki engellilerin kendilerine duyarlılık gösterilen ve hayatlarını kolaylaştıran hizmetler sayesinde şanslı olduklarını vurguladı.

Ulaşımda, görme engellilerin yolda bastonlarıyla bağımsız olarak yürümeye alıştıklarını, tek sorunlarının ise karşıdan karşıya geçerken trafik ışığını anlamamaları olduğunu kaydeden Sağlam, ''Sesli sinyalizasyon sistemi, görme engellilerin yollarda bağımsız olarak yürüyebilmesi ve kavşaklarda karşıdan karşıya geçebilmesi için güzel bir uygulama. Bu uygulamanın bir benzeri henüz Türkiye'de yok. Konuşma olması açısından Türkiye'de bir ilk'' dedi.

Seslendirilen sinyalizasyon lambalarında görmeyen vatandaşlara ışığın rengi söyleniyor, sarı ve yeşil ışığa gelene kadar geçen süredeki saniyeler tek tek sıralanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...