Transeksüeller de katılabilecek

Jenna Talackova'nın açtığı davayı kazanması üzerine, Miss Universe Organizasyonu tarihi bir karar değişikliğiyle transseksüeller için adaylık yasağını kaldırdı.

Haberler 12.04.2012 - 10:16

Transeksüeller de katılabilecek

Dünyaca ünlü Miss Universe (Kainat Güzeli) yarışmasının resmi organizasyonu, tarihi bir karar aldı. Kurulun aldığı karar doğrultusunda, 2013 yılından itibaren transseksüeller de yarışmaya katılabilecek.

Organizasyonun sahibi olan ünlü emlak kralı Donald Trump tarafından transseksüel olduğu gerekçesiyle yarışmadan diskalifiye edilen Jenna Talackova, Miss Universe yönetimine karşı “mağduriyet” davası açmıştı. Mahkemenin, geçtiğimiz salı günü Talackova'nın “haklı” olduğu yönünde karar vermesi de, bu köklü kural değişikliğinde şüphesiz etkili oldu.

EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR
Gay ve Lezbiyenlere hakaret edenlere karşı ittifak gurubu GLAAD adlı sivil toplum örgütünün medya aracılığıyla sürdürdüğü mücadele böylelikle Talackova'nın mahkemeyi kazanmasından ibaret kalmayıp, Miss Universe yarışmasına dair hayaller kuran tüm transseksüellerin de yolunu açmış oldu.

GLAAD topluluğu, yaptıkları basın açıklamasında Olimpiyat organizasyonları ve “Amerika'nın Yeni Top Modeli” v.b. tv şovlarında da aynı kararın uygulanması için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Talackova'nın “haklı” olduğu yönünde karar verilmesi kural değişikliğinde oldukça etkili oldu. Talackova'nın “haklı” olduğu yönünde karar verilmesi kural değişikliğinde oldukça etkili oldu.


Tüm bu gelişmelerin ardından aldıkları karar sonrasında Miss Universe Yönetim Kurulu Başkanı Paula Shugart, “Bu uzun süredir üzerinde ciddiyetle durduğumuz bir konuydu. Kadınlar arası hak eşitliği bizim tarihçemizin vazgeçilmezidir” açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...