Tukanlar, gagalarını klima gibi kullanıyor

Tukanların, ünlü İngiliz doğa bilimcisi Charles Darwin'den bu yana birçok bilim adamının ilgisini çeken uzun ve parlak renkli gagalarının bir tür doğal "klima" olduğu ortaya çıktı.

24.07.2009 - 15:17

Tukanlar, gagalarını klima gibi kullanıyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan habere göre, Brezilya'daki bir grup bilim adamı, tukanların, Darwin'in karşı cinsi etkileyen bir unsur olarak gördüğü, diğer bilim adamlarının ise bir tür meyve kabuğu soyucusu ya da optik bir uyarı sistemi olduğunu düşündüğü gagalarının yüzyıllardır süren sırrını çözdü.

Isının kuşun gagası vasıtasıyla kana aktarıldığını ve daha sonra havaya yayıldığını keşfeden araştırmacılar, tukanın, vücudunun görünen bölümünün yüzde 30 ila 50'sini oluşturan gagasına giden kan akışını artırdığında daha fazla ısıdan kurtulabildiğini anladı.

Araştırmacılar, tukanların gagalarının, fillerin havanın ısındığında serinlemek için kullandığı kulaklarıyla kıyaslanabilecek kadar büyük olduğunu belirtti.

Sao Paulo'deki Estadual Paulista Üniversitesinde görev yapan Doktor Denis Andrea, 38 tukan türü arasında en büyük gagaya sahip 6 toco tukanının ısılarını ölçerek, hayvanların gagalarının soğutma kabiliyetini incelediği bildirildi.

Araştırmada, Güney Amerika'ya özgü tukanın gagasının, kuşun ısı kaybının "normalde yüzde 30 ila 60'ını oluşturduğunu", ancak yetişkin kuşların, gagalarını, ısı kaybını havanın durumuna göre yüzde yüz ya da yüzde 5 oranında karşılayacak biçimde kullanma konusunda usta olduğu görüldü.

Araştırmanın sonuçları, Science dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...