Turizmde dünyaya rakibiz

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, tatilcilerin yine ilgi odağı...

11.02.2010 - 14:33

Turizmde dünyaya rakibiz

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) işbirliğiyle, Ekin Fuarcılık tarafından bu yıl 14. düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 11-14 Şubat tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Türkiye’nin bugün artık turizmden pay alan her hangi bir ülke değil, tüm ülkeler için gerçek bir rakip haline geldiğini söyledi.

Türkiye’deki otelleri temsil eden meslek örgütü TÜROFED olarak, ulaşılan büyüklüğe paralel katkı sağlayabilmek için daha fazla güç istediklerini vurgulayan Barut, “Türkiye turizminin geleceğinde daha etkin olmak istiyoruz. Her platformda söylüyorum; sadece manevi değil, maddi katma değer, yani fon yaratmaya hazırız” dedi.

Barut, buna paralel olarak da 2010 yılında, yıllardır beklenen yasal düzenlemelerin hayata geçeceğine inanmak istediklerini belirterek “Umarım önümüzdeki yıl EMITT açılış konuşmasını bu yeni kanunla kurulmuş meslek birliğimizin başkanı yapar” ifadesini kullandı ve şunları söyledi:

“EMITT’te yabancı katılımcı sayısı artıyor, çünkü ITB, WTM fuarlarında da olduğu gibi aynı anda onlarca, yüzlerce partnerinizi bir arada görebiliyorsunuz. Bunda, aldığımız turist sayısı arttıkça, daha fazla ziyaret edilmesi gereken bir ülke haline gelmemizin de etkisi büyük. Öte yandan Türkiye’nin outgoing yani turist gönderme potansiyelinin her yıl yükseliyor olması da bir diğer etkeni oluşturuyor. 

Tüm tur operatörlerimiz burada. Çünkü iç turizmin en yoğun gündeme geldiği, yüzbinin üzerinde ziyaretçinin uğradığı bir fuar düzenleniyor burada. Vatandaşlarımız erken rezervasyon terimini ilk defa burada duydu. Oteller yabancıya daha ucuz fiyat vermekle suçlanırken, artık vatandaşlarımız da tatillerini erkenden planlayarak, aynen yabancıların yararlandığı indirimleri kullanabiliyor.. Bu noktada da profesyonellik adına ciddi bir yol katettik.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı ülkelerde tanıtım yapar gibi, ülkemizde de daha fazla insanımızı tatile teşvik etmek için tanıtım yapmaktadır ve bu bir ilktir.” 

Türkiye'nin çok kısa sürede, dünyanın 7. büyük turizm ülkesi olduğuna da değinen Barut, bundan dolayı duydukları gururu şu sözlerle anlattı: 

"Bu bizi bir yandan çok sevindirmekte, ama aynı zamanda sorumluluğumuzu da artırmaktadır. Artık Türkiye, turizmden pay alan her hangi bir “ülke” değil, tüm ülkeler için gerçek bir “rakip” olmuştur. Bu nedenle, otel sahibi, acente, garson, şoför, halı tezgahtarı, belediyeler, bakanlık bürokratı,  bakan, meslek örgütleri, kısaca her kesim eskisinden daha iyi hizmet üretmelidir.”

TÜRKİYE BAŞARISINI DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİNE BORÇLU
Mısır Turizm Bakanı Zoheir Garranah, global dünyada turizmin ekonomik açıdan giderek artan bir gelir teşkil ettiğini, buna rağmen bazı ülkelerce yeterince önemsenmediğini belirterek, ''Bu anlamda Türkiye, turizmin önemini idrak eden istisnai ülkelerden biri'' dedi.

Garranah, doğu ile batının birleştiği bir ülke olan Mısır'ın, EMITT'te ''onur konuğu'' olmasından büyük gurur duyduğunu söyledi.

EMITT'in öneminin giderek arttığını, fuarın turizm açısından ülkeler arasındaki uluslararası işbirliğini güçlendirdiğini belirten Garranah, ''Global dünyada turizm, ekonomik açıdan giderek artan bir gelir teşkil etmektedir. Turizm, buna rağmen bazı ülkelerce yeterince önemsenmiyor. Bu anlamda Türkiye, turizmin önemini idrak eden istisna ülkelerden biri'' diye konuştu.

Zoheir Garranah, Türkiye'nin 100 destinasyon arasında ilk 10'a girdiğini, bunun bir tesadüf olmadığını, bu başarıyı doğal ve tarihi güzellikleriyle elde ettiğine dikkati çekti.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının son yıllarda yaptığı başarılı çalışmaların da bunda etkisi olduğunu dile getiren Garranah, Türkiye'de özel ve kamu kurumlarının ele ele vererek turizme önemli bir ivme kazandırdığını kaydetti.

Garranah, Mısır için de turizmin giderek önem kazandığını ifade ederek, ''Turizm, Mısır için önemli bir lokomotif teşkil etmektedir. GSMH'nın yüzde 11,5'i turizm gelirinden oluşuyor'' dedi.
        
EMITT 2010 FUARI
Dünya turizm sektörünü 14. kez bir araya getiren EMITT 2010 Fuarı'na, 60 ülke ve Türkiye'nin dört bir yanından 100'ü aşkın il ve beldenin temsilcileri katılıyor.
        
Fuarın açılışından önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile fuara ''konuk ülke'' olarak katılan Mısır'ın Turizm Bakanı Zoheir Garranah, İstanbul Japon Okulu öğrencilerinin davul şovunu ve ardından Mısırlı dansçıların gösterilerini izledi. Mısırlı dansçıların Türk bayrağı açması, ziyaretçilerden büyük alkış aldı.
        
Günay ve Garranah, daha sonra fuarın açılışını gerçekleştirerek, stantları gezdi ve bilgiler aldı.
        
Turizm alanında Avrupa'nın ilk 6, dünyanın ise en önemli 10 etkinliğinden biri olarak kabul edilen fuar, 14 Şubata kadar devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...