Hiç oyuncağı olmayan çocuklara dağıtılmak üzere Kimse Yok Mu Derneğince düzenlenen Umut Armağanları Oyuncak Tasarım Yarışması'na 6-14 yaş grubu çocuklar tarafından tamamı el emeğiyle yapılmış yüzlerce oyuncak gönderildi. 

Kağıt, karton, ahşap, naylon, ip, teneke, pet şişe, plastik, cam, kumaş, yün, düğme, pamuk, deri ve tel gibi atık malzeme, boya ve çeşitli materyalin kullanıldığı oyuncaklar organizatörleri bile şaşırttı. 
Her çocuğun yaptığı oyuncağın yanına eklediği 'umut'' mektubu, okuyanları duygulandırdı. Yarışmacıların, oyuncağı alacak çocuğa temennilerini içeren bu mektuplar da tek tek okunarak değerlendirmeye alındı. 

Kimse Yok Mu Derneği Adana Şube Müdürü Adem Sönmez, ''Hiç oyuncağı olmayan, mutsuz coğrafyaların umudu kırgın çocuklarını sevindirmek için el emeğiyle yapılmış oyuncakların dünyanın dört bir yanında umut arayan, mutsuz çocukların geleceğine ışık tutacağına inandıklarını'' söyledi. 

Sönmez, amaçlarının çocukların sosyal iletişim ve yardımlaşma duyguları ile hayal gücünün gelişimine katkıda bulunmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

''Yardımlaşma, muhtacın halinden anlama duyguları erken yaşlarda gelişir. Bu yarışmayla bir yandan dünyanın diğer ucundaki bir çocuğa umut ışığı yakıldığı gibi sevgi, kardeşlik, yardımseverlik duygularının da gelişimi sağlanıyor. Ayrıca yaratıcılıkları gelişiyor. Tahta kaşık ve çatallarla yapılan oyuncaklar bile var. Dernek binamızın salonunu adeta hınca hınç dolduran bu oyuncaklar kadar yazılan umut mektupları da anlamlı.'' 

Sönmez, bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın sadece Türkiye değil tüm dünya çocuklarına umut olacağını, bu yarışmanın çocukların para ve kıyafet gibi kolay elde edilebilir metalarla değil kendi emekleriyle yardımda bulunabileceklerini görmelerini sağlaması açısından önem taşıdığını bildirdi. 

Adem Sönmez, 6-14 yaşlarında 3 ayrı yaş grubuna göre değerlendirilen yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verileceğini kaydetti.