Türk turistlerin yeni rotası

Direk uçuşların başlamasıyla Makedonya'dan Türkiye'ye göç edenler ve aileleri doğdukları toprakları görmeye geliyor. Türkiye'den gelen turistler özellikle Ohri, Manastır gibi bölgeleri tercih ediyor.

09.12.2011 - 12:49

Türk turistlerin yeni rotası

Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, direk uçuşların başlamasıyla ülkelerine gelen Türk turist sayısının arttığını, Makedonya'nın son dönemde turizmde atılım yaptığını bildirdi.

Taskovski, Makedonya'da turizmin gelişmesi için büyük bir hamle başlatıldığını, yeni oteller ve tatil köyleri inşa edildiğini söyledi.

Makedonya Cumhuriyeti'nin doğal güzellikleri ve su kaynaklarıyla, bunalmış Avrupalılar için cazip bir ülke olduğunu belirten Taskovski, Ohrid, Prespan ve Doyran göllerinin çok bilindiğini, özellikle Ohrid Gölü'nün görülmesi gereken cazip turistik alanlardan biri olduğunu kaydetti.

Taskovski, Ohrid Gölü'nün kuğuları ve doğada ender rastlanan su hayvanlarıyla turistleri cezbettiğini belirtti.

Makedonya'yı tanıtım amaçlı, uluslararası medyada yayımlanan reklam filmlerinin bir çok ödül aldığını söyleyen Taskovski, özellikle Avrupalı turistlerin Makedonya'ya tercih ettiğini, yaz turizmi dışında, kış turizmi ve ekolojik turizme de yönelmelerin başladığını, ülkelerindeki ev yapımı şarapların da büyük ilgi gördüğünü anlattı.

Büyükelçi Taskovski, Türk turistlerin de son dönemde ülkelerine ilgi gösterdiğini anlatarak, direk uçuşların başlamasıyla Makedonya'dan Türkiye'ye göç edenler ve ailelerinin doğdukları toprakları görmeye geldiklerini söyledi.

TÜRKLERE VİZE YOK
Taskovski, ''Tur operatörleri özellikle kısa süreli geziler düzenliyorlar. Ayrıca Bulgaristan'da ödenen vize parasına uçuşlar var. Bu da ilgiyi artırıyor. İstanbul'a, Ankara'ya uçuş süresinde Üsküp'e gidebilirsiniz. Türk turistlerine vize uygulamıyoruz. Türkiye'den gelen turistler özellikle Ohrid, Manastır gibi bölgeleri tercih ediyorlar. 2010 yılı ile kıyaslandığında 2011'de bu bölgelerdeki turist sayısındaki artış yüzde 70'lere ulaştı'' dedi.

Goran Taskovski, Makedonya'da Atatürk'ün okuduğu Manastır'daki okulun Bitola Atatürk Müzesi haline dönüştürüldüğünü, Türk turistlerin müzeye büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Makedonya'nın 542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığını, ülkelerinde çok sayıda Osmanlı eserinin bulunduğunu belirten Taskovski, ''Yeni Cami, Çınar Camisi, Haydar Kadı Camisi akla ilk gelen Osmanlı eserleri. Çok sayıda Osmanlı eseri hala dimdik ayakta duruyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...