Sertab Erener NTV'ye konuştu

Müziğin güçlü yorumcularından Sertab Erener, bu yıl yayınlanan "Kırık Kalpler Albümü" sonrasında Gülay Afşar'a konuştu.

Haberler 12.09.2016 - 17:15 | Son Güncelleme : 13.09.2016 - 11:10

Sertab Erener NTV'ye konuştu

Sertab Erener eşi Emre Kula prodüktörlüğünde hazırladığı bu albümle büyük ilgi gören, 90'ların ruhunu yeniden canlandıran Erener, o yılları özlemle andı. Müziğe başladığı 90'lı yılları, Sezen Aksu ile tanışmasını, Onno Tunç, Attila Özdemiroğlu ve Uzay Heparı ile yaptığı müzikal yolculuğu NTV'de anlattı. Albüm yapmayı hiç düşünmüyorken Sezen Aksu'nun onu nasıl ikna ettiğini, 1992'de yayınlanan ilk albümü "Sakin Ol"un nasıl büyük bir patlama yaptığını, bir yandan o yıllarda yaşadığı ağır hastalığını, hasta yatağında Sezen Aksu'nun onu nasıl ayağa kaldırıp şarkı söylettiğini Gülay Afşar'la paylaştı. Ailesi, sesi çok güzel olan babası, ağabeyi Serdar Erener ile unutulmaz çocukluk anıları, yıllar içinde hayatta geldiği nokta, güzellik, bakım sırları ve hayatına dair birçok anektod bu sohbette yer aldı.

SON ALBÜMÜNDE EŞİYLE ÇALIŞTI

Yaz başında yayınlanan "Kırık Kalpler Albümü"ne dair "Albüm'ün teması aşktan canı yanmış bir erkek yada kadının şarkıları olabilir" dedi. Albümde müzisyen eşi Emre Kula ile çalışan Erener, bu işbirliğini şöyle anlattı: "Emre tanıdığım en iyi müzisyenlerden biri, dolu dolu bir müzik adamı, 24 saat müzik konuşan bir insan. Onun biriktirdiği şeyler benim müiğime yansıdı. İkimizin buluşmasından böyle bir enerji çıktı"

"TÜRKÇE MÜZİĞE BAŞLAMAM SEZEN AKSU SAYESİNDE OLDU"

"Sezen beni dürtmeseydi albüm düşünmüyordum. Türkçe şarkı söylemek böyle bir planım hiç olmadı. Sezen Aksu bana vokalistlik teklif ettiğinde önce reddettim. Ben kulüplerde şarkı söylüyordum, jingle'lar söylüyordum, paramı kazanıyordum, keyfim yerindeydi. Sezen ısrar etti. Sonra bana besteler getirdi. Albüm yapacağız dedi. Ben hiçbirini beğenmiyordum. Düşünsenize Sezen bana besteler getiriyor ve ben beğenmiyorum. Ne cesaret. Sonra Sezen bana "Tamam, ben artık ısrar etmiyorum, sen albüm yapmayacaksın" dedi. Aradan bir süre geçti. "Oyun Bitti" şarkısıyla geldi. O şarkı daha batılı duyulan bir şarkıydı. O şarkıya "işte bu" dedim, yükseldim. Tamam, dedi Sezen "Ben nereden gideceğimi anladım" Sonra beraber çalışmaya başladık. "Sakin Ol" 1992'de çıktı. Büyük patlama yarattı.

90'lı yılları özlemle andığını söyleyen Erener, şöyle konuştu: "90'larda o insanlar korkusuzca iyi müzik ürettiler ve onlar popüler müzik olabildi. Şimdi de olabilir ama biz o kadar uzaklaştık ve o kadar korkudan kötü şeyler yapılabiliyor. Altında 3 akorlu sadece 2-3 notalı şarkılar, sözlerin hiçbir derinliği yok. Anlattığı hiçbirşey yok. Ne dediğini bile anlamadığım binlerce şarkı var. Popüler müziğinin kan kaybedişinin tek nedeni o."

"ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ DANS ETMEK HAYALİMDİ"

"İçimde kalan şeyi yapıyor olmanın mutluluğu içindeyim. Yapmak istediğim bir çok şey yaptım. Yapmak istediklerim bitmeyecek. Ama bütün olanlardan şükrettiğim bir dönemdi. Konserde de söyledim çok teşekkür ediyorum kendi seçimlerime, hayatıma, genetik kodlarıma, sahip olduğum arkadaşlarıma, hastalığımı bile pozitif değerkendiriyorum. Onlar beni büyüttü, beni ben yaptı."

ESKİ BAYRAMLARDA YAŞADIĞI ANILARI ANLATIYOR

"Babamın Zeki Müren'e rakip olabilecek kadar güzel sesi var. Çok güzel bir sesi var. Baba tarafı bir araya gelince bütün sülale oturduğumuzda herkes birbiriyle yarışırdı. Bakalım kim hangi şarkıyı daha güzel söyleyecek. Sırasıyla ful rekabet vardı."

25.YILDA NELER YAPACAK?

Kitap yazmak istiyorum. Zannediyorum 2017'de 25. yılımda, hem Best Of ile yeni şarkılarla hem kitaplarla 25 yıl kutlaması yapacağım.

Sayfa Yükleniyor...