Türkiye-Irak arası tren seferleri başladı

Türkiye ile Irak arasında ilk tren seferi bugün başladı. Musul'dan kalkan yolcu treni yarın Gaziantep Garı'nda törenle karşılanacak.

Anadolu Ajansı 16.02.2010 - 15:40

TCDD Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile Irak arasında 15 Ekim 2009'da yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nde iki ülke arasında tren seferlerinin başlaması yönünde mutabakata varıldığı anımsatıldı.

Gaziantep-Musul arasındaki ilk seferini yapacak yolcu treninin bugün Musul'dan başlayan yolculuğu yarın Gaziantep Garı'nda sona erecek. Tren, Gaziantep Garı'nda törenle karşılanacak.

Açıklamada, iki ülke arasındaki seferlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Musul'dan her Salı saat 12.00'de, Gaziantep'ten her Perşembe saat 21.00'de hareket edecek Musul-Gaziantep yolcu treni, haftada bir gün karşılıklı olarak işletilecek. Trenin gümrük ve pasaport kontrolleri de dahil olmak üzere toplam seyir süresi yaklaşık 18 saat olarak planlandı.

İki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağların gelişmesine katkıda bulunacak olan Gaziantep-Musul yolcu trenlerinin tek yön kişi başı taşıma ücreti oturma yerli vagonlarda 25 avro, kuşetli vagonlarda ise 35 avro olacak. Gaziantep-Musul yolcu treni, Gaziantep'ten Musul yönüne ilk seferini 18 Şubat 2010 günü gerçekleştirecek."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...