Sirena Marine’in geçen sene üretimine başladığı Azuree 40, birkaç ay önce Avrupa’nın en iyi beş teknesi arasına girdi ve European Yacht Of The Year – Avrupa’da Yılın Yatı seçiminde finalist oldu. Seçim süreci devam ederken, bu defa Sirena Marine’in ikinci teknesi olan Azuree 33 dünya lansmanının yapıldığı Genoa Boat Show’da dünyanın en iyi teknesi seçildi.

2009 yılında üretimine başlanan Azuree serisi, Türk-İtalyan tasarımcı ve mühendislerden oluşan ekibi, benzersiz tasarımı ve yenilikçi çözümleri ile yelkenli dünyasında kısa sürede kendine yer edindi. Şubat 2010’da Avrasya Boat Show’da lanse edilen Azuree 40, yarış teknesi performansı ile gezinti teknesi konforunu bir arada sunan ilk yelkenli oldu.

Teknenin bu özelliği kısa zamanda fark edilmesini ve yelkenli dünyasının en önemli ödüllerinden European Yacht of The Year’da ilk beş tekne arasında yer almasını sağladı.

European Yacht Of The Year’in seçim süreci devam ederken bir başarı haberi de Azuree 33’ten geldi. Serinin ikinci üyesi Azuree 33, layık görüldüğü Barca dell’Anno – Yılın Teknesi ödülü ile markanın global marka olma yolundaki adımlarını hızlandırdı. Tasarımcı ve mühendislerden oluşan ekip, Azuree 33’ün sadece yeni başlayanlar için üretilen bir tekne değil kusursuz bir tekne olduğunu belirterek Azuree 33’ü “A Big Small Boat”-Kendisi Küçük Etkisi Büyük bir tekne olarak tanımlıyor.

Sirena Marine Genel Müdürü Saffet Üçüncü ödül töreni sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Azuree ile bir dünya markası yaratmak vizyonuyla yola çıktık, bunun ilk adımını da serinin ilk ürünü Azuree 40 ile European Yacht of the Year 2010-2011’de kısa listeye kalarak attık, Azuree serisinin yeni üyesi Azuree 33’ü henüz tanıttığımız Genoa Boat Show’da sektörün en prestijli ödüllerinden Barca dell’Anno’ya layık görüldük. Bu ödülü, bir Türk markasını global düzeyde her geçen gün daha ileriye taşımak için katkıda bulunan herkese ve en önemlisi Türkiye’ye hediye ediyoruz” dedi.

Barca dell’Anno – Yılın Teknesi ödülü 2002 yılından bu yana, İtalya’nın en prestijli yelkenli dergisi Vela e Motore ve önemli finans kuruluşlarından Selma Bipiemme Leasing’in sponsorluğunda organize ediliyor. Barca dell’Anno – Yılın Teknesi ödülü, motorlu yat, yelkenli tekne, mega yat ve iç tasarım olmak üzere dört kategoride veriliyor. Tekne tasarımcıları, mimarlar, gazeteciler, Vela e Motore Dergisi’nin editöryel ekibi, ve sektörün önde gelen diğer kurumlarından temsilcinin oluşturduğu jüri, Yılın Tekne’sini seçerken, innovasyon, tasarım, endüstriyel üretim süreçleri, tekneyi alacak müşteri için uygunluk ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilme kriterlerine önem veriyor.