Miss Turkey 2009 Güzellik Yarışması’na Almanya’dan katılan 19 yaşındaki Ebru Şam, yarışmada Türkiye’nin en güzel kızı seçildi. Muhteşem bir gecenin sonunda birincilik tacını takan Şam, gözyaşlarına hakim olamazken sevincini ilk olarak annesi Akasya Döndü Çelen, babası Özcan Şam ve kızkardeşi Esra Şam ile paylaştı. Şam, Türkiye’yi Miss World 2009’da temsil etme hakkı elde ederken büyük ödül olan evin de sahibi oldu.

İlişkili Haberler


Miss Turkey 2009 ikincisi ise yarışmaya İzmir’den katılan Senem Kuyucuoğlu oldu. Kuyucuoğlu, Miss Universe’de (Kainat Güzellik Yarışması) ülkemizi temsil edecek. Kuyucuoğlu, bu ikincilikle Lancia marka otomobili de kazanmış oldu. 3. güzel Ebru Hacıbedel de Miss Europe’da (Avrupa Güzellik Yarışması) yarışacak. Yarışmanın 4. güzeli Begüm Yılmaz da ülkemiz adına Miss International’a katılacak.

Doğuş Yayın Grubu, şehit haberleri nedeniyle Kral TV ve CNBC-e'den canlı yayınlanacak olan Miss Turkey 2009 Güzellik Yarışması’nı yayınlamama kararı almıştı.

HADİSE’DEN ÜÇ ŞARKI ÜÇ SÜPER MİNİ
Emre Altuğ ve Burcu Esmersoy’un sunduğu Hüsnü Şenlendirici’nin klarnetiyle keyifli anlar yaşattığı gecede bu yıl ülkemizi Eurovision’da temsil edecek olan Hadise, şarkıları ve sahne şovuyla göz doldurdu.

Hadise, bu özel gecede hem Eurovision’da seslendireceği “Crazy for You” şarkısını hem de Deli Oğlan ve Stir Me Up gibi sevilen parçalarını seslendirdi.

Yarışmanın sunucularından Emre Altuğ da gecenin açılış ve kapanış bölümünde dansçıların eşliğinde şarkılarını söyledi...

BURCU ESMERSOY SUNUMUYLA
Miss Turkey’nin sunucusu Burcu Esmersoy da şıklığı ve güzelliği ile göz doldurdu. Esmersoy, yarışmada üç farklı elbise değiştirdi. Yarışmadaki partneri Emre Altuğ da güzel sunucuya bol bol iltifat etti.

JÜRİNİN ZOR ANLARI
Türkiye güzelini seçen jüride; Miss Turkey Başkanı Özcan Sandıkçıoğlu, gazeteci Güneri Civaoğlu, Prof. Dr. Onur Erol, Okan Bayülgen, Serdar Bilgili, Acun Ilıcalı, Yıldırım Mayruk, Miss Turkey 1997 Güzeli Çağla Şikel Altuğ, Miss Turkey 2005 güzeli Hande Subaşı, 15 yaşında Türkiye Güzeli seçilen sanatçı Nebahat Çehre, iş kadını ve Miss Turkey 1991-Miss World Yarı Finalisti Aslıhan Koruyan Sabancı yer aldı.

Finalde jüri 20 güzel arasından önce 10 güzeli seçti. Bu güzeller soruları yanıtladıktan sonra bir kez daha sahnede geçiş yaptı ve jüri son bölümde Türkiye’yi uluslararası yarışmalarda temsil edecek 4 güzeli seçti.

İLK 4 GÜZEL ULUSLARARASI YARIŞMALARA KATILIYOR
Miss Turkey’de dereceye giren güzeller, ülkemizi Avrupa, Dünya ve Kainat güzellik yarışmalarında temsil edecek.

Yarışmada birincilik tacını geçen yıl Miss Turkey seçilen Leyla Lydia Tuğutlu’dan alan Ebru Şam, ülkemizi Miss World’de (Dünya Güzellik Yarışması) temsil edecek. Yine tacını geçen yılın ikincisi Begüm Kızıltuğ’dan devralan ve yarışmaya İzmir’den katılan Senem Kuyucuoğlu ülkemizi Miss Universe’de (Kainat Güzellik Yarışması), geçen yılın üçüncü güzeli Gizem Yurtoğlu’ndan tacını devralan güzel Ebru Hacıbedel ülkemizi Miss Europe’da (Avrupa Güzellik Yarışması) ve geçen yılın 4.güzeli Gülsün Uslu’nun tacını taktığı güzel Begüm Yılmaz da ülkemizi Miss International’da temsil edecek.GÜZELLERİ TANIYALIM

EN GÜZEL KIZLARIN HEDİYELERİ
Miss Turkey’de ilk dört dereceyi alan güzeller birbirinden değerli hediyelerin sahibi oldu. Miss Turkey güzelleri derecelerine göre evden arabaya, teknoloji paketinden tatile kadar birçok hediye kazandı. Kamp süresince güzelleri sigortalayan Anadolu Sigorta, ilk dört güzele 1 yıllık ferdi kaza sigortası yapıyor.

Birinciye ev, ikinciye araba
Miss Turkey‘de birinci olan güzelin büyük ödülü bir ev oldu. Ayrıca ETS’den yurt dışı tatil, ELS Amerika Dil Kursu, Breil marka saat ve Alain Mikli marka gözlüğün sahibi oldu.

İkinci güzelin büyük ödülü ise Lancia Ypsilon otomobil. Ayrıca ETS’den yurt dışı tatil, ELS Amerika Dil Kursu, Breil marka saat ve Alain Mikli gözlük.

Üçüncü güzel çok değerli bir teknoloji paketinin sahibi oldu. Bu pakette Sony Full LCD TV, ev sinema sistemi, digital fotoğraf makinesi, mp3 çalar yer alıyor. ETS’den yurt içi tatil, ELS Amerika Dil Kursu, Breil marka saat ve Vera Wang marka gözlüğün sahibi oldu.

Dördüncü güzel ETS’den yurt içi tatil kazandı. Ayrıca ELS Amerika Dil Kursu, Breil marka saat, Vera Wang marka gözlük aldı.

GÜZELLERİ KİM GİYDİRDİ
Miss Turkey finalistlerinin mayolarını Zeki Triko özel olarak tasarladı. Kıyafetleri Park Bravo, ayakkabıları Nine West, makyaj malzemelerini ise Inglot sağladı. 20 finalist kızın saç modelleri Bahçecik Kuaför tarafından yenilendi.

DÜNYA STANDARTLARINDA BİR KAMP
Doğuş Yayın Grubu, Türkiye Güzeli ünvanını taşıyabilecek, güzelliğinin yanısıra görgüsü, zerafeti, bilgisi ve konuşmasıyla insanları etkileyecek güzeli seçmek için Dedeman Şile’de 17 günlük bir kampla güzelleri yarışmaya hazırladı. Adaylar finale koreografi derslerinden pilates’e, diksiyon ve oyunculuktan zerafet derslerine, offroad ve atv safari gibi sportif aktivitelerden, sosyal faaliyetlere kadar birçok etkinliğin içinde yer alarak hazırlandılar. Ayrıca bir diyetisyen, bir yaşam koçu ve bir imaj danışmanı da kampta görev aldı.

GÜZELLERE ÜNLÜ İSİMLERDEN DERSLER
Miss Turkey adayları final gecesine Uğurkan Erez ve İlke Kılıç’ın dans koreografisiyle hazırlandı. Adayları ünlü modacı Cengiz Abazoğlu giydirdi. Güzellerin fotoğraflarını Serdar Bilgili çekerken, katalog çekimlerini ise Tamer Yılmaz gerçekleştirdi. Diksiyon derslerini Cevdet Arıcılar, zerafet derslerini Oya Ölçen verdi.

Güzeller kampta, Ebru Şallı ile pilates yaptı, diyetisyen Berrin Yiğit’in gözetiminde beslenen genç kızların imaj danışmanlığını Özlem Çakır yaparken Ahmet Yıldırım makyaj tüyoları verdi.

YENİ MEDYANIN EN ETKİN KULLANILDIĞI YARIŞMA
Bu yarışma aynı zamanda yeni medyanın da çok etkin kullanıldığı bir yarışma oldu. Yarışmaya başvurular en çok internetten yapıldı. Kızların 17 günlük kamp dönemi missturkey.ntvmsnbc.com sitesinden ve Kral TV’den her gün yayınlandı. Siteyi bu dönemde on binlerce kişi ziyaret etti ve yorum yazdı.