Türkler en çok Kıbrıs'a gidiyor

Yurtdışından kabul ettiği 27 milyon turistle önemli bir turizm ülkesi olan Türkiye, başta komşuları olmak üzere çok sayıda ülkeye de turist gönderiyor.

03.08.2010 - 12:26

Türkler en çok Kıbrıs'a gidiyor

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED) Emniyet Genel Müdürlüğü sınır çıkış kapıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.        

Araştırmaya göre, 105 ülkeye turist gönderen Türkiye'den geçen yıl yurtdışına çıkan 5,5 milyon kişinin 2,5 milyonu KKTC, Bulgaristan, Suriye ve Almanya'ya gitti.        

Türkiye'den yurtdışına çıkışların amaçlarına göre de incelendiği araştırmada, KKTC'ye gidişlerin gezme-eğlenme ve tatil amaçlı olduğu, ikinci sırada ise akraba ziyaretlerinin geldiği belirlendi.       

Türkiye'den yurtdışına çıkışlarda üçüncü sırada yer alan Suriye'ye gidişlerin de akraba ziyareti ile birlikte gezme eğlenme ve tatil amaçlı olduğu, dördüncü sırada yer alan Almanya'ya gidişlerin ise iş ve akraba ziyareti amaçlı olduğu saptandı.        

Geçen yıl Türkiye'den KKTC'ye 812 bin 323, Bulgaristan'a 795 bin 501, Suriye'ye 505 bin 829 Almanya'ya ise 463 bin 631 kişi gitti.        

Araştırmayla ilgili bilgi veren TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Türkiye'nin turizmde, çektiği turist sayısıyla olduğu kadar, gönderdiği ziyaretçi sayısı bakımından da, başta komşu ülkeler olmak üzere, turizmde rakibi konumunda olan İspanya, Yunanistan ve Mısır tarafından yakından izlendiğini söyledi.        

Köfteoğlu, gelen turist kadar gönderilen turistlerin de sektör için önemli bir pazar olduğuna dikkati çekerek, araştırmadan çıkan sonuçların, Türkiye'den turist çekmek isteyen ülkeler kadar, bu alanda faaliyet gösteren firmalar için de önemli olduğunu bildirdi.
        
''TÜRKLER KRİZDEKİ YUNANİSTAN'A NEFES ALDIRDI''
Köfteoğlu, araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi:        

''Ege Adaları başta olmak üzere Yunanistan'a giden 276 bin Türk turist bir anlamda, mali krizle boğuşan komşumuza nefes vermiştir. Araştırmadan çıkan sonuçlar, bir yanıyla sürpriz bir yanıyla da tahmin olarak bilinenleri, veriye dayalı olarak göstermesi açısından önemlidir. Türkiye'den yurtdışına çıkışlarda KKTC, Bulgaristan ve Suriye'nin ilk sıralarda yer alması şaşırtıcı değil. Zira bu ülkeler soydaşlarımızın yaşadığı, dolayısıyla akraba ziyaretlerinin yoğun olduğu ülkelerdir. Hiç gidilmemiş görünen ülkelere ise gerçekte gidildiği halde o ülkeye başka bir ülke üzerinden giriş yapıldığı için kayıtlarda rastlanmıyor.''        

TUYED olarak bu verileri, TÜİK, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerini baz alarak araştırırken, üyelerinin çeşitli vesilelerle gittikleri ülkelerdeki ilgili birimlerden elde ettiği verilerle de karşılaştırdıklarını belirten Köfteoğlu, ''İstatistikler her ülkede farklı biçimlerde tutulmakla beraber sonuçlar büyük oranda uyumlu çıktı. Örneğin, Türkiye'den Suudi Arabistan'a gidenlerin gidiş amacı ile giden kişi sayıları, bizim araştırmamızla da örtüşüyor. Suudi Arabistan Türkiye'ye 72 bin ile 80 bin kişilik hacı kontenjanı tanırken buna umre amacıyla gidenlerin sayısı eklendiğinde çıkan rakam TUYED araştırması ile aynı çıktı. Bu da izlenen yöntem ile kullanılan verilerin uyumlu olduğunu gösterdi'' diye konuştu.       

Türkiye'den geçen yıl en çok gidilen ilk 10 ülke şöyle:     

KKTC (812 bin 323 kişi), Bulgaristan (795 bin 501 kişi), Suriye (505 bin 829 kişi), Almanya (463 bin 631 kişi), Azerbaycan (328 bin 873 kişi), Yunanistan (276 bin 105 kişi), ABD (232 bin 814 kişi), İran (215 bin 83 kişi), Gürcistan (192 bin 402 kişi), Rusya (164 bin 747 kişi)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...