Tutankamun değil taksi şoförü

61 yaşında kanserden ölen bir taksi şoförü, Mısır'daki firavunlar gibi mumyalanan ilk insan oldu.

18.10.2011 - 15:04

Tutankamun değil taksi şoförü

Her şey, York Üniversitesi'nden Doktor Stephen Buckley'in gazetelere "mumyalanmak ister misiniz?" diye ilan vermesiyle başladı. O sıralarda ileri aşamada kanser olan Alan Billis, bu ilana olumlu yanıt verdi ve öldükten sonra mumyalanmaktan büyük mutluluk duyacağını söyledi.

Ardından çalışmalar başladı. Doktor Buckley, arkeolog Doktor Jo Fletcher'in da desteğiyle ilk olarak mumyalar üzerinde incelemelerde bulundu. Deri örneklerini analiz eden Buckley domuzlar üzerinde ilk denemeleri yaptı.

Gelecek hafta İngiliz kanalı Channel 4'da yayımlanacak belgesel de Alan Billis'in bedeninin üç ay içerisinde üç bin yıl önceki teknikler uygulanarak mumyalanışını gözler önüne seriyor.

Bu tekniğin daha önce antik Mısır'da firavun Tutankamun üzerinde uygulandığı biliniyor.CESET NEREDEYSE HİÇ BOZULMUYOR
Buckley, "Mumyanın Alan olduğunu görüyorsunuz, başkası olamaz. 18'inci Mısır hanedanında da firavunlar için bu teknik kullanılmış olmalı. Bugüne dek cesetteki suyu mümkün olduğunca boşaltma yöntemi izlenegeldi. Ama bu yöntem cesedin küçülmesiyle sonuçlanıyor. Ama bizim izlediğimiz yöntemde tuzlanan cesette suyun gerekli olduğu müddetçe kalması sağlanıyor. Böylece gerçek hayattakine en yakın ve mükemmel koruma sağlanıyor." diyor.'KOCASI MUMYALANAN TEK KADINIM'
Belgeselde Billis, "Gazetede ölümcül hastalığı olan ve bedenini bağışlamak isteyen gönüllü aranıyor" diye bir haber okudum. İnsanlar bilim uğruna bedenlerini yıllardır bağışlıyor. Kimse gönüllü olmazsa hiçbir şey keşfedilemez" diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...