Tuval yerine insan üzerine!

10 yaşından beri resimle uğraşan, yurt dışında resim eğitimi aldıktan sonra sergiler açan ressam, resimlerini artık insan vücuduna çiziyor.

15.07.2010 - 12:55

Tuval yerine insan üzerine!

Uğur Şakre, dövme sanatçısı olan oğlunun ısrarıyla 2 yıl önce dövme denemeleri yapmaya başladığını, resim yapmaya benzediği için çok keyif aldığını söyledi.

İlkokul çağında resim çizmeye merak saran, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle yeteneğini geliştirmeye çalışan Şakre, Almanya'da resim sanatıyla ilgili eğitim aldığını anlattı. Şakre, Almanya'da ve Türkiye'de farklı temalarda, kişisel sergiler açtığını ifade ederek, ''Resimde belli, sabit tekniklere bağlı kalmıyorum. Her çeşit malzeme ve teknikten faydalanmayı seviyorum. Bu da dövmeye olan ilgili artırdı'' diye konuştu.

Şakre, dövme sanatçısı oğlunun ısrarı üzerine, 53 yaşında dövme denemeleri yapmaya başladığını kaydederek, dövme ekipmanlarını kullanmayı öğrenirken biraz zorlansa da resimdeki bilgileriyle kısa sürede alıştığını söyledi.Türkiye'de dövmeye ön yargıyla yaklaşıldığına dikkati çeken Şakre, ''Ama bu iş de tıpkı resim gibi, bir sanat'' dedi. Şakre, dövme yaparken resimden aldığı hazzı aldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Yıllarca tuvale resim yaptım, şimdi insanların vücutlarına çiziyorum. Bu da çok keyif verici. Amaç insanları memnun etmek sonuçta. Dövmeyle resim çok benziyor tabi. Fark, bez yerine vücuda resim çizilmesi. Bu nedenle de daha temiz ve dikkatli olmanız gerekiyor. Zemin ve malzeme farklı. Ispatula yerine dövme makinesi kullanıyorum. İkisi de zor iş, ancak insan bedeninde çalışmak daha zor. Bezi beğenmezseniz yırtıp atma şansınız var, ama bedende öyle bi şans yok. Ressam olduğumu söylediğimde de müşteriler daha rahat oluyor. Ressamlığım, onlara güven veriyor. Dövme yapacak kişinin mutlaka resim eğitim alması gerektiğine inanıyorum. İnsanların istediği şekli yapabilmek için ışık, gölge, çizgi bilginiz olmalı. Resimden kazandığım bu bilgileri, dövmede de kullanıyorum. Anatomi bilgisi, resim bilgisi olması gerek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...