Uçan yılanların sırrı çözüldü

Bilim adamları yerden 15 metre yukarıda kuyruğunu bir dala dolayarak asılı kalabilen ayrıca uçarak atlayabilen 'Chrysopelea paradisi' türü yılanların bu yeteneğinin sırrını buldu.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 15:27

Uçan yılanların sırrı çözüldü

Virginia Tech Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, ağaçlarda yaşayan benzer 5 türden biri olan ve Güneydoğu ile Güney Asya'da görülen Chrysopelea paradisilerin, ağaçtan aşağıya pike yapmadıklarını ancak ağaçtan ağaca süzüldüklerini ortaya koydu. Bu yılanlar en az 24 metre uçabiliyorlar.

Araştırma, kanatları olmadan nasıl uçtukları merak edilen yılanların bunu, havada hayrete düşüren yeteneklerine borçlu olduklarını gösterirken, bunun için gerçekten bir süzülüşe geçerken vücutlarının tam olarak ne şekil aldığının önemli olduğu belirtildi.

Araştırma ekibinin lideri biyolog Jake Socha, LiveScience'a yaptığı açıklamada, süzülüş sırasında yılanların nasıl pozisyon aldıklarını tespit etmek için hayvanları yaklaşık 19 metrelik bir kuleden aşağıya atlarken videoya çektiklerini, yılanların vücutlarına uçuş sırasında her kertede boşluğun neresinde olduğunu hesaplamak için beyaz benekler koyduklarını kaydetti.

Kullandıkları tekniğin video oyunlarında ya da animasyon filmlerinde devinim yakalamak için kullanılana benzediğini anlatan Socha, daha sonra video görüntüsünü yılanların vücutlarını etkileyen güçleri analiz etmek ve örnek almak için kullandıklarını söyledi.

Görüntülerde süzülüş sırasında yılanların yatay pozisyonda olmadıklarını, aslında uçuşlarının yarattığı hava akışına oranla yaklaşık 25 derece yukarı kalktıklarını, vücutlarının ön bölümünü epeyce hareketsiz tuttuklarını belirten bilim adamı, "Öyle görünüyor ki, bu yılanlar iyi bir atlayışcı olabilmek için en müsait konfigürasyonu kullanıyor." dedi.

Araştırma sonuçlarının, California'daki Amerika Fizik Derneği'nde sunulduğu, bu hafta da Bioinspiration and Biomimetics dergisinde yayınlanacağı bildirildi. Araştırmada şaşırtıcı bir biçimde yılanların, yere doğru hareket ederken, vücutlarındaki tüm gücün kısa bir süre için de olsa yukarıda gözlendiği kaydedildi.

Jake Socha'nın konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı araştırmalar, bu yılanların atlarken kendilerini yassılaştırdıklarını, havadayken kayar gibi yan yana dalgalandıklarını, saniyede 8 ila 10 metre süzüldüklerini, bu esnada kuyruklarını aşağı yukarı hareket ettirdiklerini ortaya koymuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...