Kate Moss, Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker, Emre Altuğ ve Mazhar Alanson gibi ünlüler başta olmak üzere her yerde görmeye alıştığımız Ugg marka botlar tüm çirkinliklerine rağmen son on yılın ayak trendi olmayı başardı.

Bir çifti 200 doları geçen Ugglar rahatlığıyla o kadar ünlendi ki, modada rahatlığın stilin ve estetiğin önüne geçebileceğinin bir kanıtı haline geldi.

Koyun yününden yapılan botlar yıllık 833 milyon dolarlık gelir getiriyor. Peki bunun mucidinin şu an ne kadar zengin olduğunu ve ne kadar büyük bir lüks içinde yaşadığını tahmin edebiliyor musunuz?

Öyle tahmin ediyorsanız, yanılıyorsunuz. Ugg'ın 69 yaşındaki mucidi Shane Stedman, 50 yıldır aynı yerde yaşıyor. Avustralya'da bir sörf kasabası olarak bilinen Mona Vale'deki 3 oda 1 salon bungalovunda... Üstelik emekli de değil, günde 12 saatini atölyesinde el yapımı sörf tahtaları üretmek için harcıyor.

Sarah Jessica Parker ve Jennifer Lopez de Ugg tutkunu...
Sarah Jessica Parker ve Jennifer Lopez de Ugg tutkunu...


Daily Mail'in haberine göre, Stedman hiçbir zaman milyoner olamamış. Çünkü ayakları sıcak tutmaya yarayan bu ucuz botları 10 yıl boyunca sörfçüler için ürettikten sonra 1983'te haklarını yaklaşık 17 bin dolar ve yılda 3 çift karşılığında Amerikan ayakkabı firması Deckers'a satmış.

Ancak yaşlı adam sanılanın aksine milyonları kaçırmış olmanın onu üzmediğini, Victoria Beckham ve Paris Hilton gibi isimlerin onun yarattığı şeyleri giymesinin kendisine mutluluk verdiğini söylüyor.

Ugg botların ilk halinde koyun tüyünden ayrılmamış et parçaları bile bulunuyormuş ama tasarım gitgide mükemmelleşmiş.
Ugg botların ilk halinde koyun tüyünden ayrılmamış et parçaları bile bulunuyormuş ama tasarım gitgide mükemmelleşmiş.Ugg isminin kökeninin görülen çirkin şeye verilen 'ugh' tepkisi olduğunu da gururla anlatan Stedman, botları yapmaya 1973 yılında kışın ayaklarının üşüdüğünden şikayet eden bir sörfçü arkadaşının isteğiyle başlamış.