Ünlü şarkıcının adı dolandırıcılık dosyasında

2007 yılında bir iş yeri için alıcı olmasına, peşin 200 bin tl ödemesine rağmen tapuyu başkasının üzerine yaptırdığı, kalan borcunu ödemediği iddia edilen şarkıcı Haluk Levent hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Ajansı 01.04.2010 - 12:21

Ünlü şarkıcının adı dolandırıcılık dosyasında

Antalya Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, sanatçı Haluk Levent ve ticari ilişkisi bulunduğunu iddia ettiği Şeyhmus Görken hakkında, il merkezindeki Demircikara Mahallesi'nde bir iş yerinin satışına ilişkin tapu devri ve ödeme konusunda dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla dava açıldığı bildirildi.        

İddianamede gerçek soy ismi ''Acil'' de kullanılan Haluk Levent'in 2007 yılında Demircikara Mahallesi 16. parselde bulunan Solma Gıda Market Restoran'ı devren satılığa çıkaran Yılmaz Solma'yla 0tanışarak bu iş yerini bedeli karşılığında satın alma iradesini ortaya koyduğu belirtildi.        

Levent'in Solma ile anlaşarak 200 bin TL nakit ödeme yaptığı, 800 bin TL'lik kalan bölümü için ise senet yaptığı kaydedilen iddianamede, 21 Haziran 2007 tarihinde satış ve tapu devri için tapu müdürlüğüne gidildiğinde, Haluk Levent'in iş yerini kendisi yerine Şehymus Görken üzerine yaptırmak istediği ileri sürüldü.        

Şikayetçi Yılmaz Solma'nın bu nedenle satıştan vazgeçmesi üzerine Levent'in sanatçı kimliğini kullanarak güven sağladığı ileri sürülen iddianamede, ''Sanatçı sıfatını da kullanan Haluk (Levent) Acil'in, müşteki üzerinde ısrarla güven sağlamaya çalışarak, vergi borçları olduğunu, bu nedenle taşınmazın kendi adıyla değil Şeyhmus Görken adına devredilmesini isteyerek, müştekiyi bu yönde, taşınmazın kalan bedelini baştan ödememe kasıt ve iradesiyle davranarak, taşınmazın 12 Haziran 2007 tarihinde diğer şüpheli Şeyhmus Görken adına tecil ettirdiği anlaşılmıştır'' denildi.        

Söz konusu taşınmazın daha sonra Görken tarafından F.A'ya, bedeli karşılığında 6 Eylül 2007'de tapu devri yapıldığı belirtilen iddianamede, Levent'in Yılmaz Solma'nın şikayeti üzerine savcılıkça alınan ifadesine de yer verildi.
        
''SENETLERİ ÖDEYEMEDİM''
Savcılıkta verdiği savunmada, söz konusu iş yerini Yılmaz Solma'dan kısmen peşin, kısmen senet karşılığı taksitler halinde aldığını ancak Şeyhmus Görken'e borçlu olduğu için satın aldığı bu taşınmazın kendi adına değil Görken adına tapuda devrinin verilmesi gerektiğini Yılmaz Solma'ya söylediğini ileri süren Levent'in, daha sonra bu iş yerinin bazı bölümlerinin imar yasasına aykırı olduğu öğrendiğini, senet bedellerini Solma'ya ödemeyemediğini iddia ettiği bildirildi. İddianamede, sanatçının, savunmasında, ileri sürülen dolandırıcılık suçlamasını kabul etmediği belirtildi.    

İddianamede, Görken'in savunmasında 1 yıl süreyle yaptıkları anlaşmaya göre, Solma'nın bu iş yerinde kiracı olarak bulunacağına yönelik aralarında taahhütname düzenlediklerini ileri sürerek suçlamayı reddettiği bildirildi.        

İddianamede, şikayetçi Solma'nın ifadesi ile şüpheliler Haluk Levent ile Şeyhmus Görken'in savunmalarına göre, olayın şekil olarak, tek başına alım satıma ilişkin parasal edimin yerine getirilmemesinden ibaret hukuksal itilaf niteliğinde görülmesine karşılık, Haluk Levent ile Şeyhmus Görken arasındaki borç ilişkisini ortaya koyabilecek bilgi ve belge bulunamadığı öne sürüldü.        

Levent ve Görken'in savunmalarının birbiriyle örtüşmediği ifade edilen iddianamede, ''Haluk Levent'in kamuoyunda tanınan sanatçı ismini kullanarak, başta kendi adına devri alacağını söylediği, iş yerinin alım satım bedelini baştan beri ödememe kasıt ve iradesi içerisinde, özellikle müştekinin alacağını temin etmeye yönelik hukuksal girişimlerini sonuçsuz bırakabilmek amacıyla iş yerinin kendi adına değil Şeyhmus Görken adına tapuda devri konusunda müştekiye karşı çeşitli söz ve davranışlarla güven oluşturduğu anlaşılmıştır'' denildi.
       
1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
Haluk Levent hakkında, başka şikayetçilere karşı gerçekleştirdiği iddia edilen dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığının 2008 ve 2010 yıllarına ait 4 soruşturma dosya numarası da hatırlatılan iddianamede, bu dosyalarla birlikte gözetildiğinde 2 zanlının Yılmaz Solma'nın alacağını sonuçsuz bırakma ve aldatarak iş yerini haksız olarak temin etme amacını taşıdığı öne sürüldü.        

Savcılık, Levent ve Görken hakkında dolandırıcılık suçundan kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli, nitelikli, kuvvetli suç şüphesi bulunduğunun anlaşıldığını iddia etti.        

İddianamede, haklarında dava açılan Haluk Levent ile Şeyhmus Görken'in TCK'nın 157/1. maddesi gereği dolandırıcılık suçlaması kapsamında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası, 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılması talep edildi. Savcılık, Levent ve Görken'in hapis cezasına çarptırılması halinde TCK'nın 53/1. maddesi gereği kamu haklarından men edilmelerini de istedi.       

Cumhuriyet savcılığı, iddianamede, davaya delil olarak, tapu devir bilgileri, senet fotokopileri, sabıka kaydı, şikayetçi ifadesi ve zanlı savunmalarını gösterdi.        

Haluk Levent ve Şeyhmus Görken'in tutuksuz sanık olarak Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmasına temmuz ayında  başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...