Yunusları, ''Denizlerin mutlu ve özgür'' hayvanları olarak nitelendiren Karakaş, ''Denizden ve ailelerinden koparılıp gösteri havuzlarında tutsak edilen yunuslar acı çekiyor'' dedi. 

Bu durumu protesto etmek için yüzdüğünü ifade eden Karakaş, şunları söyledi: 

''27 Haziranda Meis-Kaş arasındaki yarışta 7 kilometre yüzdüm. 18 Temmuzda İstanbul Boğazı'ndaki Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Boğaziçi Kıtalararası Yarışları, 30 Ağustosta ise Çanakkale Boğazı'nda yapılacak 24. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması olmak üzere toplam 13 kilometrelik yarışmaya katılıp yunuslar için yüzeceğim. Burunlarında top sektirip, çemberlerden atlamaya zorlanan yunuslar, gösteri ve tedavi merkezi adıyla meşrulaştırılmaya çalışılan yunus hapishanelerinde, acı dolu bir esaret hayatı sürüyor. 

İşletme sahipleri ve yunusların yüzgeçlerine tutunup sırtlarına binen müşteriler hayatlarından memnun, fakat ölü balık uğruna bu eziyete maruz bırakılan yunuslar için durum hiç de öyle değil. Yunuslar, açlıkla terbiye edilip, beslenme saatlerinde gösteriye çıkmak zorunda bırakılan sirk hayvanlarından, ayı oynatıcılarının işkence ve şartlı refleksle dans ettirdiği ayılardan farksız.''
 
''HASTALIĞA VE ANİ ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARILIYOR''
Gösteri havuzlarındaki ortamın yunuslara zarar verdiğini belirten Karakaş, yunusların havuzlardaki hayatlarının ''stresli'' olduğunu da vurguladı. 

Karakaş, şöyle konuştu: 

''Yakalanıp havuzlara hapsedildikleri günden itibaren aşırı stresli bir hayata başlayan yunusların gözleri ve hassas derileri klorlu suyla kavruluyor. Sığ ve açık havuzlarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalıyorlar. Beton zeminli bu ortamda ekolokasyon denilen yankı yardımıyla yön bulma ve haberleşmelerine yarayan sonarlarını kullanamıyorlar. Aynaya bakınca kendisini tanıyabilen bu zeki hayvanların her geçen gün akılları karışıyor ve duyuları köreliyor. Zayıf düşen bünyeleri de bu sağlıksız ve stresli ortamlarda hastalıklara ve ani ölümlere davetiye çıkarıyor.'' 

Yarışlar öncesi Hayvan Hakları Federasyonunca tasarlanan üzerinde, ''Özgür yunuslar, özgür dalgıçlar'' yazılı bir tişört giyeceğini dile getiren Savaş Karakaş, söz konusu durumu protesto etmek için denizcileri ve hayvan severleri kendisine destek olmaya çağırdı.