Prof. Dr. Ünsal Oskay için Teşvikiye Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde, kızları Dalya ve Defne ile oğlu Çınar Oskay taziyeleri kabul etti.

'KEŞKE DAHA ÇOK ZAMAN GEÇİREBİLSEYDİM'
Kızı Defne Oskay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, değerli bir insan olan babasının vefatının Türkiye için ciddi bir kayıp olduğunu belirterek ''Ben kızı olarak keşke onunla daha çok zaman geçirebilseydim. Çünkü iyi bir entelektüel olmanın bir bedeli var, zaman ayıramıyorsunuz özel hayatınıza. Bir evlat olarak keşke daha çok vaktimi böyle tatlı bir insanla geçirebilseydim veonu çok sevdiğimi daha çok söyleseydim'' dedi.

Dalya Oskay da, babasıyla akademik çalışmalarından ötürü bir iki sene hiç görüşmediği zamanlar olduğunu anlatarak, ''Bir keresinde eline bir karpuz alarak geldi, (Kitap bitti, işte geldim) dedi. Bir kütüphaneye gittiğinizde bakıyorsunuz 30-40 tane eseri var. Bizimle fazla ilgilenemedi, ama onun çok çocuğu vardı'' diye konuştu.

'İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ŞEY YAPMADI'
Çınar Oskay da, ''İstemediği hiçbir şeyi yapmadı babam. Ona sunulan bu hayatta bile, bir şekilde özgür olmayı başardı. Bunu çok hayranlıkla gözlemlerdim. Artık babam yok, ama hayattaymış gibi onu üzecek bir şey yapmadan yaşayacağım'' dedi.

Prof. Dr. Oskay ile baba-oğul ilişkilerini son dönemde çok yakın yaşadıklarını anlatan oğul Oskay, sevgisini ona sonsuz şekilde göstermeye çalıştığı için ''keşke'' demediğini söyledi.

Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından alkışlar eşliğinde camiden çıkartılan Oskay'ın naaşı, Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Son yolculuğuna uğurlanan Oskay için, uzun süre İletişim Fakültesi dekanlığı yaptığı Marmara Üniversitesinde de tören düzenlendi.

Üniversitenin Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Oskay'ın kızları Defne ve Dalya ile oğlu Çınar'ın yanı sıra akademisyen ve gazeteci dostları ve öğrencileri katıldı.

Salona getirilen Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın tabutuna Türk bayrağı sarıldı.

Törende konuşan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, üniversitenin, çok değerli bir mensubunu, herkesin çok sevdiği bir hocasını kaybettiğini belirterek, bilim dünyasına ve Oskay'ın öğrencilerine başsağlığı diledi.

'ÇOK HOŞ BİR SEDA BIRAKTI'
Pur, ''Oskay'ın arkasında çok hoş bir seda bıraktığını'' dile getirerek, onun aziz anısı önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Orkan da, bir akademisyenin, ''bilimle uğraşmak, bilim insanı yetiştirmek ve mesleğe vasıflı insan yetiştirip göndermek'' gibi üç işlevi olduğunu, Ünsal Oskay'ın da bu üç işlevi yerine getirdiğini kaydetti.

Orkan, bugün 30'u aşkın iletişim fakültesindeki bilimsel çalışmalarda, Oskay'ın değerli bilimsel çalışmalarına başvurulduğunu ifade ederek, Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın iletişim sektörüne de pek çok insan yetiştirdiğine dikkati çekti.

Oskay'ın öğrencileri adına konuşan Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Hüseyin Irmak da, kendilerinin İstanbul ve Ankara da Oskay'ın derslerine girme şansı yakaladıklarını belirterek ''Hepimizin yüreğinde farklı sıcak bir yeri oldu. Onun entelektüel kişiliğinden de ışık alırdık'' dedi.

'BİZE YAKIN OLDUĞU KADAR SİZE DE YAKINDI'
Çınar Oskay da, babasının hayatının en güzel yıllarının Marmara Üniversitesi'nde geçirdiğini belirtti.

''Bize yakın olduğu kadar size de yakındı. Siz onun anısını yaşatacaksınız'' diyen Çınar Oskay, Marmara Üniversitesine düzenledikleri tören sebebiyle teşekkür etti,

52 yıllık arkadaşı, iletişim fakültesi eski dekanlarından Alaaddin Asna da, Oskay'ın herkesin beklediği sona ulaştığını, beklenen de olsa onun ölümünün herkesi çok üzdüğünü ifade etti. Asna ''Kişiliği ile hem dostlarına çok yakın bir insandı, hem de eserleriyle, yetiştirdiği öğrencilerle, iletişim ve sosyoloji bilimlerine hizmet etmiş bir insandı'' diye konuştu.

Oskay'ın Ankara Üniversitesi'ndeki öğrencileri de törene katılarak onun hayata olumlu bakabilen, unvanların ve makamların ötesinde bir insan olduğunu ifade ettiler.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün de katıldığı törenin ardından Prof. Dr. Ünsal Oskay, alkışlarla üniversiteden uğurlandı. İstanbul'daki evinde 70 yaşında vefat eden Oskay, 2008'de beyin damarlarında geçici pıhtı oluşumu tanısıyla kaldırıldığı hastanede bir süre tedavi görmüştü.

ÜNSAL OSKAY
Şanlıurfa'da 1939 yılında doğan Ünsal Oskay, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı.

ABD'de 1967-1968 yıllarında iletişim üzerine yüksek lisans-konuk öğrenci olarak eğitim alan Oskay, 1970'li yıllarda Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda başlayan akademik hayatı sonrasında doçentlik tezi olarak ''19. Yüzyıldan Günümüze Kitle İletişimin Kültürel İşlevleri'' adlı çalışmasını yayımladı.

Varlık, Agos, Gergedan ve Milliyet Sanat gibi çok sayıda bilim ve sanat kaynaklı dergilerde makale ve incelemeleri yayımlanan Oskay, Frankfurt Okulu'nun popüler kültür konusundaki çalışmalarının Türkiye'de tanınmasına yazıları ve çevirileriyle büyük katkıda bulundu.

Siyaset bilim, iletişim teorileri, sosyoloji, estetik ve sosyal teori konularında çok sayıda eserin Türkçe'ye çevrilmesini sağlayan Oskay, 1980'li yıllardan itibaren İstanbul ve Marmara Basın Yayın Yüksek Okullarında dersler verdi.

1990'lı yıllarda Marmara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölüm Başkanlığı ve 2000-2002 arasında İletişim Fakültesi Dekanlığı yapan Oskay, 2002 yılında Marmara Üniversitesi'nden emekliye ayrıldı.

Prof. Dr. Oskay, Kültür, Beykent ve Yakın Doğu gibi özel üniversitelerde de öğretim üyeliği ve idari görevlerde bulundu.